• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Morten Jørgensen

FC Roskilde-talent har været til prøvetræning i Inter: En fed oplevelse

FC Roskilde-talent har været til prøvetræning i Inter: En fed oplevelse
Foto: Jan Christensen/Getty Images

Roskilde har haft en af klubbens unge talenter til prøvetræning i den italienske storklub, Inter.

Af Morten Jørgensen

Til daglig huserer Mohammad Fazal på FC Roskildes U17-hold, men den unge forsvarsspiller var for nylig på et visit i en af de største klubber i Italien.

I løbet af en uge fik venstrebacken lov til at prøvetræne hos Inter, og det var en oplevelse, som gjorde et stort indtryk.

- Det var en meget fed oplevelse. Det var særligt at komme ned til Inter og se, hvordan de træner, og hvordan det hele fungerer. Det var meget anderledes end her i Danmark. Det var fedt at se. Faciliteterne var store og superfede. Det var tydeligt at se, at det var en stor klub med et kæmpe anlæg, fortæller Mohammad Fazal til FC Roskildes hjemmeside.

Forsvarsspilleren trænede både med Inters U16- og U18-hold, og han fik også vist sig frem i en intern prøvekamp. Mohammad Fazal blev især udfordret på det fysiske.

- Jeg synes, det gik hurtigere end herhjemme. Der var hele tiden gang i den. Der var nogle store spillere, der spillede meget på fysikken – særligt på U18-holdet var de noget større, end jeg er vant til. Flere af dem var to meter høje. Samtidig gik spillet noget hurtigere end herhjemme.

FC Roskilde ser prøvetræningen som et skulderklap på talentudviklingen i klubben.

- At vi har et talent til prøvetræning i så stor en europæisk klub er en bekræftelse på, at de timer og kræfter, som vi lægger i det, er godt givet ud. Der er nogle, der lægger mærke til, at vi lavet et okay stykke arbejde her i FC Roskilde. Det er en målsætning, at vi skal lave tilstrækkeligt dygtige spillere til, at de bliver interessante for os selv og de andre klubber i Danmark. Men også for andre klubber i Europa. Derfor skal vi selvfølgelig også have lidt mønt for det, hvis det skulle blive aktuelt, siger klubbens talentchef, Per Jensen.

Superliga

Mere Superliga

Fokus