• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Tipsbladet.dk .

Jan Michaelsen stopper i Fremad Amager

Efter knap et halvt år stopper Jan Michaelsen som cheftræner for Fremad Amager.

Af Tipsbladet.dk .

Den tidligere danske landsholdsspiller Jan Michaelsen blev i maj ansat som cheftræner for Fremad Amager efter tidligere at have trænet det danske U17-landshold.

Men det var ikke mange kampe, at Jan Michaelsen endte med at være bag roret i Amager-klubben. Allerede efter 15 runder af NordicBet Ligaen har Jan Michaelsen og Fremad Amager nu valgt at gå hver til sit. Det skriver Fremad Amager på klubbens hjemmeside.

- Det har været en stor og lærerig oplevelse at være en del af dette spændende projekt, men det har gennem et stykke tid stået klart for mig at det ikke var det rigtige match. Jeg har haft en spændende tid sammen med en masse fantastiske mennesker, og jeg ønsker alle i og omkring klubben alt det bedste i fremtiden, siger Jan Michaelsen til klubbens hjemmeside.

Fremad Amagers administrerende direktør, Michael Jahn, forklarer, at der har været en løbende dialog mellem klubben og Jan Michaelsen, og at begge parter nu altså er kommet frem til at stoppe samarbejdet. 

Fremad Amager ligger aktuelt på 8. pladsen i NordicBet Ligaen, hvor holdet har 18 point efter 15 runder.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Brøndby IF - AGF

AGF jagter sæsonens anden sejr og den første på Brøndby Stadion siden 2007. Brøndby IF jagter topholdene FC København og FC Midtjylland.