I sommeren 2025 rykkede Kasper Jørgensen ud af Superligaen med AaB. Et år senere kunne han prale med at have vundet the double i Østrig.
Kasper Jørgensen har nydt stor succes siden sin ankomst til LASK Linz i Østrig. Foruden de to trofæer, der blev kørt i land i sidste sæson, leverede han 13 målinvolveringer i 38 kampe.
Kontrasten mellem resultaterne i klubberne kunne næsten ikke være større.
– Det er to vidt forskellige verdener at spille fodbold i. Der er liv og glade dage i en topklub som den her, når man gør det godt og kæmper med om mesterskabet. Man glæder sig til at komme til træning, og stemningen er god. Hvorimod når det er en kamp mod nedrykning, er det de mindste ting i hverdagen, der påvirker en og kan ændre ens humør, siger Kasper Jørgensen til Tipsbladet.
Gode resultater efter sommerferien betyder, at LASK deltager i Champions League, hvilket også får et smil frem i stemmen hos kantspilleren, når han skal fortælle om det.
– Det skifte, jeg lavede sidste sommer, var baseret på, at jeg skulle ud at spille Europa. Det er en klub, der har været med i fire af de sidste fem år. Jeg håbede på at komme i Europa med dem, at det så blev Champions League og den fedeste scene at stå på i klubfodbold er et plus.
– Det er selvfølgelig fedt. Man spiller fodbold for at møde de bedste spillere i verden. Det er fedt også at kunne se, at man kan matche dem. Man tænker, om de er meget bedre end en selv, siden de spiller på det niveau. Det er dejligt at se, at man kan følge med på det niveau. Vi har haft nogle kampe, og jeg synes ikke, det er, fordi forskellen er så stor.
LASK tabte deres første kamp i Champions League med 1-0 til AEK Athen. På den anden side af landsholdspausen kommer Liverpool på besøg.
LIVE
LIVE: Dolberg opereret efter grim skade
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
NYHEDER
Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
NYHEDER
‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
EKSKLUSIVT
Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning
NYHEDER
FCK-profil lå på stranden – så ringede landstræner
INTERVIEW
FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur
Ronaldo undskylder for drama i København
NYHEDER
Disney præsenterer europæiske tv-profiler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending
HELT VILDT
Så mange millioner er Kasper Høgh værd
HELT VILDT
FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
NYHEDER
Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’
Transferguru er tilbage – og nu er det gratis!
NYHEDER
FC København-spiller vender hjem med nul minutter
EKSKLUSIVT
Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’
HELT VILDT
Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas
TOPNYHED