• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Victor Risager

Lyngby giver lang kontrakt til ung forsvarsspiller

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Frederik Winther har forlænget sin aftale, så han også er på kontrakt i Lyngby til 31. december 2023.

Af Victor Risager

I foråret har 18-årige Frederik Winther fået sit gennembrud i Lyngby Boldklub, hvor han i marts fik debut på førsteholdet, før han sluttede af med at starte inde og spille fuld tid i sæsonens sidste syv kampe.

Det bliver den unge forsvarsspiller nu også belønnet for af Lyngby Boldklub. Parterne har nemlig valgt at forlænge samarbejdet, så Winther er på kontrakt i Lyngby indtil den 31. december 2023. Det meddeler Lyngby på sin hjemmeside.  

At have sikret Frederik Winther i yderligere fire og et halvt år glæder Lyngbys sportschef, Birger Jørgensen, der mener, at forlængelsen passer perfekt ind i klubbens strategi.

- Forlængelsen med Frederik er spot-on i forhold til vores strategi og i forhold til at bevise, at det vi har sagt, vi vil gøre, det er også, det vi gør. Frederik er på mange måder et produkt af det nye Lyngby Boldklub, og at vi nu har forlænget fire-et-halvt år er meget glædeligt, fortæller Birger Jørgensen ifølge klubbens hjemmeside.

Også cheftræner Christian Nielsen glæder sig over, at Lyngby holder på den unge forsvarsspiller, som han ser et stort potentiale i.

- Frederik har taget holdet og klubben med storm i forårets kampe, hvor han har grebet chancen og fået en hovedrolle i vores slutspurt. Han knokler på træningsbanen og udvikler sig hver eneste dag, og med det kæmpestore potentiale som Frederik har, er det kun et spørgsmål om, hvor langt han kan nå. Forlængelsen er det helt rigtige for alle parter, ikke mindst for os som klub og for den strategi vi har lagt, fortæller Christian Nielsen.

Lyngby skal i den kommende uge møde Vendsyssel FF i playoff-kampene om en plads i Superligaen. Det første opgør spilles torsdag, mens returopgøret spilles søndag.

Superliga

Mere Superliga

Fokus