• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Victor Risager

Lyngby henter gammel kending i Roskilde

Foto: Lyngby Boldklub

Lyngby BK har hentet Kristian Lindberg fra FC Roskilde og udstyret ham med en etårig kontrakt.

Af Victor Risager

I den kommende sæson skal Lyngby BK forsøge at spille sig tilbage i Superligaen, og til at hjælpe dem med det har de hentet en gammel kending hos 1. divisionsrivalerne FC Roskilde.

Klubben har således præsenteret den 24-årige angriber Kristian Lindberg, som har skrevet under på en etårig aftale.

Lindberg har en fortid i FC Nordsjælland, hvorfra han kender Lyngby BK's nye cheftræner Mark Strudal, og på diverse ungdomslandshold. I Lyngby håber de, at de kan forløse hans potentiale, fortæller sportsdirektør Birger Jørgensen til klubbens hjemmeside.

- Kristian Lindberg er en der læser spillet godt og som kan spille på flere af de offensive positioner. Han kender Mark Strudal fra tidligere, hvor han tidligt blev rykket op i FC Nordsjællands førsteholdstrup. Potentialet er stort, siger sportsdirektøren.

Også Mark Strudal håber, at klubbens værdier og spillestil vil hjælpe Lindberg med at forløse potentialet.

- Lindberg har både ungdomslandskampe, superligakampe og europæiske kampe med i rygsækken. Han har været et kæmpe talent, men han skal med sine 24 år nu træde ud af den skygge og tage det ansvar der følger med. Jeg tror på, at Lyngbys ånd, værdier og vores spillestil for alvor vil åbne op for Lindbergs store potentiale, fortæller han. 

I 2014/15-sæsonen var Lindberg udlejet fra FC Nordsjælland til netop Lyngby BK, og her nåede han 14 kampe for de kongeblå med fire mål til følge.

Superliga

Mere Superliga

Fokus