• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Ole Hoffskov

Lyngby henter OB-keeper permanent

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Thomas Mikkelsen har vekslet lejeaftalen med Lyngby til en permanent kontrakt. Målmanden er dermed fortid i OB.

Af Ole Hoffskov

Thomas Mikkelsen har i denne sæson været udlejet fra OB til Lyngby BK, men den lejeaftale udløb formelt ved årsskiftet. Målmanden behøver dog ikke finde flyttekaserne frem og rykke tilbage til Fyn. Han bliver således i Lyngby.

De kongeblå oplyser tirsdag, at man har indgået en permanent aftale med Thomas Mikkelsen, der har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2020.

- Thomas er først og fremmest en rigtig dygtig målmand, men han er også en spiller og person, der giver os rutine og erfaring, som vores unge målmænd i klubben kan drage nytte af. Thomas og Snorre, som vi forlængede med i weekenden, har været et solidt målmandsteam for os i efteråret, så vi er glade for at den konstellation fortsætter, og at vi fortsat råder over to dygtige målmænd, der kan presse og udvikle hinanden til gavn for holdet, siger sportsdirektør Birger Jørgensen til klubbens hjemmeside.

35-årige Mikkelsen vandt målmandskampen mod Oskar Snorre i efteråret, og cheftræner Christian Nielsen er glad for aftalen.

- Thomas har fra første dag gået ind i Lyngby-projektet med hjertet og sin vindende personlighed, og han har trivedes rigtig godt i vores klub og miljø. Han bidrager til hverdagen og til kampene, og som man så i efteråret, så kan vores unge hold have stor gavn af, at der engang imellem er en rutineret mand i målet. Hvem der skal stå, det er helt åbent, og Snorre og Thomas har en sund konkurrence. Som træner vil man have den stærkest mulige trup, og Snorre og Thomas supplerer hinanden godt, og derfor er jeg rigtig glad for at, vi kan arbejde videre, fortæller Lyngby-træneren.

Thomas Mikkelsen har foruden OB en fortid i FC Fredericia og FC Vestsjælland. Han er blevet løst af sin aftale med OB og skifter dermed kvit og frit til Lyngby.

Superliga

LIVE: Chancerig kamp i Esbjerg

Esbjerg fB kæmper for livet i ligaen, og AaB skal forsøge at tage et stort skridt mod top-6. Følg den spændende kamp ...

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Esbjerg fB - AaB

Det kan meget vel komme til at handle om nerver, tålmodighed og endnu flere nerver, når Esbjerg fB hjemme møder AaB. Hvem vinder?

Optakt: AGF - Randers FC

Superligaen er endelig på programmet igen, og ingen kampe har vi ventet længere på end denne. Den bliver afgørende for top 6.