• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Anders Dehn

Lyngby ophæver kontrakten med januarsigning

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Begge de spillere, der kom til Lyngby Boldklub i januar, har nu forladt klubben. Først Simon Strand og siden Mohammed Saeid.

Af Anders Dehn

I begyndelsen af januar kom både Simon Strand og Mohammed Saeid til Lyngby Boldklub, men hvedebrødsdagene for parterne var kortvarig. Få uger efter de to signinger stod det klart, at klubben ikke havde penge til den kommende lønudbetaling.

Strand var en af de spillere, der valgte at forlade klubben, da lønnen udeblev, mens Saeid forblev kongeblå. Det er han dog ikke længere. Efter et turbulent halvt år med en næsten-konkurs og nedrykning er parterne blevet enige om at gå hver til sit. Kontrakten løb ellers to år endnu.

- Nogle gange er det jo desværre sådan, at den plan, man havde lagt, ændrer sig eller ganske enkelt ikke lykkes. I det her tilfælde er der tale om en kombination, for vi er ikke tvivl om, at "Mo" er en god spiller. Men vi er ikke lykkedes med at få Mohammed integreret i vores setup, og samtidig er virkeligheden nu i 1. division, at vi skal vise økonomisk ansvarlighed og bygge op på ny, siger sportsdirektør Birger Jørgensen til klubbens hjemmeside.

- I den plan har vi i fællesskab søgt en afklaring for Mohammed, som alle parter har været tilfredse med, og det er nu lykkedes, og kontrakten er derfor nu blevet ophævet.

Saeid, der tidligere har spillet i svensk og nordamerikansk fodbold, fik blot fem ligakampe og ét opgør i 1. division for Lyngby i sit halve år.

- Jeg er selvfølgelig først og fremmest ærgerlig over, at min tid i Lyngby sluttede af med en nedrykning, og jeg har ondt af klubbens fans over, at det ikke lykkedes at blive oppe. Men jeg er helt sikker på, at Lyngby nok skal komme tilbage, siger spilleren selv og bruddet.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Esbjerg fB - AaB

Det kan meget vel komme til at handle om nerver, tålmodighed og endnu flere nerver, når Esbjerg fB hjemme møder AaB. Hvem vinder?

Optakt: AGF - Randers FC

Superligaen er endelig på programmet igen, og ingen kampe har vi ventet længere på end denne. Den bliver afgørende for top 6.