• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Kristian Porse

Martin Vingaard forlænger med HB Køge

HB Køge har netop offentliggjort, at den 34-årige midtbanespiller har forlænget aftalen med klubben, så den nu gælder halvandet år frem.

Af Kristian Porse

Martin Vingaard og HB Køge er blevet enige om at forlænge danskerens kontrakt med halvandet år. Det bekræfter klubben på deres hjemmeside tirsdag eftermiddag. 

Den tidligere Superliga-profil kom til HB Køge i slutningen af april, og siden da har han spillet fem kampe for klubben i 1. division. Ifølge sportsdirektør i HB Køge Per Rud bringer Vingaard kvalitet, erfaring og lederskab til klubben, og samtidig tror han på, at danskeren kan hjælpe holdet frem i tabellen.

- Vingaard bringer noget kvalitet, erfaring og lederskab til vores klub. Det har vi kunnet se fra starten. Da vi skrev med ham havde han ikke spillet kampe på højt niveau i syv måneder, men han har genfundet kampformen, og fik fuld spilletid i sæsonens to sidste kampe. Han er stadig sulten, og vi tror på, at kan hjælpe os frem i tabellen, siger han ifølge klubbens hjemmeside. 

Inden Martin Vingaard kom til HB Køge i april, havde han stået uden klub siden årsskiftet, hvor han forlod amerikanske Tamba Bay Rowdies. 

Superliga

Optakt: Randers FC - AC Horsens

Randers FC har med to sejre i træk fået tanket selvtillid men møder nu AC Horsens, der kun har tabt en gang på udeban...

Mere Superliga

Fokus