• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Oliver Okstrøm

Næstved-direktør: Der er stor interesse for cheftræner-jobbet

Næstved mangler stadig en ny cheftræner til klubbens 1. divisionshold, men direktør Peter Nielsen slår fast, at man vil tage sig den nødvendige tid til at finde den rette.

Af Oliver Okstrøm

Næstved fyrede i slutningen af den seneste sæson Michael Hemmingsen som klubbens cheftræner, og der er sidenhen ikke kommet en erstatning ind på posten. Dog ser det ud til, at der er en mulighed for at det snart sker.

Der er i hvert fald opmærksomhed omkring, at stillingen stadig står åben. Det gør Næstved-direktør Peter Nielsen klart i et interview med Sjællandske.

- Generelt oplever vi en stor interesse for et job, der åbenlyst er attraktivt. Jeg vil dog gerne understrege, at vi tager os den nødvendige tid til at finde den helt rette løsning, siger han og fortsætter: 

- Vi skal nok have noget på plads i løbet af en overskuelig fremtid, men jeg vil ikke sætte nogen tidshorisont på, lyder det fra Peter Nielsen.

Senest har den tidligere Lyngby-træner Thomas Nørgaards navn været sat i forbindelse med cheftræner-jobbet i Næstved, men klubdirektøren påpeger, at det nok ikke bliver det sidste navn, der bliver rygtet til sydsjællænderne.

Føromtalte medie melder selv, at der er en lang række trænere med erfaring fra både Superligaen og 1. division, der har været forbi klubben på det seneste.

I 2018/19-sæsonen var Næstved tæt på at tage en af playoff-pladserne i kampen om oprykning til landets bedste række, men tabte i slutspurten til Lyngby om tredjepladsen. Siden rykkede Lyngby op efter to playoff-kampe mod Vendsyssel.

Superliga

Mere Superliga

Fokus