• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Anders Dehn

Næstved svarer afgående profil igen: Jeg kunne snildt hænge ham ud

Tobias Christensen kritiserede den retning, Næstved BK er på vej i, men nu giver klubbens direktør svar på tiltale: Tobias gør bedst i ikke at udtale sig alt for kraftigt, siger han.

Af Anders Dehn

Selv om partnerskabet mellem Næstved BK og Tobias Christensen kun varede et år, var det er vellyket et af slagsen. Midtbanemanden spillede fast for holdet, der kun manglede to point for at få to playoffkampe om at rykke op i Superligaen. Endda som oprykker.

Men mens samarbejdet var en succes, kan det samme ikke siges som afskeden. Tobias Christensen langede i går ud efter Næstved, der ifølge ham er på vej i den gale retning under klubbens nye tyske ejere.

Læs også: Tidligere FC København-talent forlader Næstved

- Jeg synes, det er synd for Næstved, at det går den her vej. Det er ikke den samme klub, jeg forlader, som den, jeg kom til for et år siden, sagde han til Sjællandske.

Næstveds aministrerende direktør, Peter Nielsen, mener dog ikke, at Christensen bør pege for meget fingre. 

Læs også: Profil presset ud i Næstved: Det er synd for klubben, det går den her vej

- Der er mange sider i den sag, men jeg har ikke lyst til at hænge Tobias ud i medierne, selv om jeg snildt kunne gøre det. Jeg tror, han gør bedst i ikke at udtale sig alt for kraftigt, siger Nielsen til BT.

I Sjællandskes oprindelige artikel henviser avisen desuden til en række kilder omkring klubben, der udtrykker bekymring for den nuværende situation. Næstved mangler en cheftræner, og assistenten, Ricky Pabon, betegnes her som et løsgående missil.

Direktør Nielsen er dog omhyggelig med at understrege, at der bestemt ikke hersker kaos i klubben. Han erkender, at beslutningerne kan se mærkværdige ud ude fra, men alt går efter planen, lyder det.

Tobias Christensen er langt fra den første, der forlader klubben denne sommer. Listen tæller også Nikolaj Hansen, Daniel Norouzi, Søren Jensen og Souheib Dhaflaoui, mens træner Michael Hemmingsen og direktør Jacob 'Gaxe' Gregersen også er blevet opsagt.

Superliga

Mere Superliga

Fokus