• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Morten Jørgensen

Officielt: Vejle Boldklub skriver kontrakt med Peter Utaka

Officielt: Vejle Boldklub skriver kontrakt med Peter Utaka
Foto: Vejle Boldklub

Den tidligere OB-bomber, Peter Utaka, er vendt tilbage til dansk fodbold.

Af Morten Jørgensen

En rutineret målræv vender tilbage til Danmark, for Vejle Boldklub har skrevet kontrakt med Peter Utaka.

Vejle Boldklub oplyser på sin Facebook-side, at nigerianeren har sat sin underskrift på en aftale, der er gældende til slutningen af sæsonen.

Dermed bliver det den tidligere OB-skarpretter, der skal erstatte Dominic Vinicius i forårssæsonen hos den jyske klub, der har ambitioner om at rykke op i Superligaen, og her kan Utaka være et giftigt våben i den resterende del af sæsonen i NordicBet Ligaen.

- Der er i virkeligheden ikke så meget at sige, når man taler om en klassespiller som Peter Utaka. Han er kendt som en målscorer og forventer mål af sig selv. Samtidig med den rutine Peter Utaka har opnået gennem karrieren, kan han også byde ind med andre kvaliteter, fortæller Vejle Boldklubs cheftræner, Adolfo Sormani.

- Nu skal holdet gøre ham god, og han skal gøre holdet godt. Vi går et forår i møde, hvor konkurrencen er skærpet og en trup med den rette konkurrencesituation skaber et endnu stærkere miljø til hver træning.

Den 34-årige angriber forlod japansk fodbold ved årsskiftet, og sidenhen har han selvtrænet og senest været med Vejle Boldklub på træningslejr, og han siger selv følgende om skiftet.

- Jeg ved, at Vejle Boldklub har et meget talentfuldt hold og der er stor kvalitet i truppen. Det har jeg ved selvsyn konstateret under træningerne i den sidste uge. Klubbens ejere kender jeg og derfor ved jeg også, at klubbens ambitionsniveau er højt. Både for den kommende halvsæson og for fremtiden generelt, siger Peter Utaka.

- Jeg har en ambition for de næste fem måneder i den røde trøje og det er sammen med holdkammeraterne at fuldføre den vigtige mission i foråret. VB skal tilbage i den bedste fodboldrække i Danmark, hvor klubben hører til.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.

Superliga

Mere Superliga

Fokus