• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Martin Davidsen

Silkeborg-keeper stopper karrieren: Skal være målmandstræner

Thomas Nørgaard stopper som målmand i Silkeborg til sommer. I stedet skal han være målmandstræner i klubben.

Af Martin Davidsen

Han har spillet mere end 100 kampe for klubben, men til sommer er det slut for Silkeborg-målmanden Thomas Nørgaard. 

Den 32-årige keeper stopper karrieren, når hans kontrakt med klubben udløber, men han fortsætter i stedet i en ny rolle. Thomas Nørgaard skal således være målmandstræner i Silkeborg fremover. Det oplyser klubben i en meddelelse på sit website. 

– Jeg er glad for at få muligheden for at fortsætte i klubben. Jeg føler, at jeg er fit, og jeg kunne godt have fortsat som målmand i nogle år endnu, men det var nu, at muligheden for at gå trænervejen opstod. Og den har jeg grebet, siger Thomas Nørgaard.

Silkeborg IF oplyser desuden, at klubbens nuværende målmandstræner Oliver Rosengren fortsætter i rollen som målmandstræner for talentsektoren efter sommerferien i en halvtidsfunktion i sammenhæng med sit lærerjob på halv tid på Silkeborg Efterskole. Thomas Nørgaards fokus skal således være på klubbens førstehold.

– Kombinationen med Thomas og Oliver var ”ønskesetup’et” fra start. I bund og grund kunne Thomas godt stå på mål på højt niveau nogle år endnu, men dette var en unik mulighed for ham og SIF, som vi heldigvis er kommet i mål med. Thomas er en stærk kulturbærer og en rigtig SIF’er, som vi nu får glæde af langt ud i fremtiden. Det samme gælder Oliver, så vi står super godt rustet på målmandssiden på såvel førstehold som i talentsektor i de kommende år, siger Silkeborgs sportschef Jesper Stüker.

Tidligere har Henrik Ipsen været målmandstræner i Silkeborg IF, men han forlod klubben i januar, da han fik et tilbud fra den kinesiske klub Henan Jianye.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Brøndby IF - AGF

AGF jagter sæsonens anden sejr og den første på Brøndby Stadion siden 2007. Brøndby IF jagter topholdene FC København og FC Midtjylland.