• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Victor Risager

Tidligere spillere hjælper Viborg: Det varmer om hjertet

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Viborg FF har fået hjælp af flere tidligere spillere til at komme igennem den igangværende corona-krise.

Af Victor Risager

Viborg FF gjorde det i sidste uge muligt for fans at hjælpe klubben igennem den igangværende corona-krise, og den mulighed har ikke kun fans, men også tidligere spillere i klubben grebet. Det skriver Viborg Stifts Folkeblad.

NordicBet Liga-klubben har således sat støttepakker til salg, hvor man kan købe en billet til klubbens næste hjemmekamp med tilskuere, mens man også kan købe en øl-leverance af en af klubbens spillere.

Læs også:AC Horsens ramt af corona-krise: Kan komme til at kæmpe for livet

Sådan en støttepakke har mange af Viborgs fans og flere af klubbens tidligere spillere valgt at købe. Kevin Mensah, Nicholas Gotfredsen, Christopher Poulsen og Mikkel Rask, som alle tidligere har spillet for klubben, har købt støttepakker, skriver Viborg Stifts Folkeblad - noget, der glæder klubbens direktør Morten Jensen.

Læs også:Stor opbakning til 2. Divisionsklub: Indsamling runder 100.000 kroner

- Det varmer mig om hjertet at se den slags. Og det er for mig et udtryk for, at vores veje er skiltes på en god måde, og at vi har haft et fornuftigt samarbejde, så tidligere medarbejdere gerne vil give noget tilbage til en arbejdsgiver, som står i en vanskelig situation, siger Morten Jensen til avisen.

I weekenden meddelte Viborg FF, at de havde tjent 346.750 kroner, og ifølge Viborg Stifts Folkeblad har indsamlingen også rundet en halv million. 

Læs også:Sælger øl og spillermøde: Dansk klub tjener hundredtusindvis af kroner

Læs også:Divisionsforeningen: NordicBet Ligaen ser mere overskuelig ud

Læs også:Vejle: Vi er klar, når vi bliver bedt om det

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus