• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Morten Jørgensen

Viborg belønner målmand med toårig forlængelse

Viborg FF har forlænget samarbejdet med Can Dursun, som er blevet udstyret med en toårig kontrakt.

Af Morten Jørgensen

Tilbage i februar lavede Viborg FF en kortvarig kontrakt med målmanden Can Dursun, men det viste sig at være et godt match, og derfor har parterne nu givet håndslag på at forlænge samarbejdet frem til sommeren 2021.

- Jeg er helt vildt glad og stolt, og jeg var ikke et sekund i tvivl, da jeg blev præsenteret for en mulig forlængelse med Viborg FF, fortæller målmanden til klubbens hjemmeside.

- Det har været et lidt hektisk halvt år, hvor jeg har lagt mit liv om, og har skullet bevise mig her i et fuldtidsmiljø, men det har samtidig også været fedt og lærerigt. Det har givet mig mod på meget mere, og jeg har selvfølgelig også forlænget, fordi jeg tror på, at jeg kommer til at spille mere her. Det er en fed klub at være en del af, og jeg skal bare fortsætte mit arbejde og udvikling, så tror jeg på en rigtig spændende fremtid med Viborg, siger han.

Selvom det kun er blevet til to kampe indtil videre for Can Dursun i Viborg FF, var klubbens sportschef ikke i tvivl om, at samarbejdet skulle forlænges, for målmanden har vist sig godt frem.

- Can har leveret rigtig godt hos os, og vi ved, at han har et godt niveau og er klar, når der er brug for ham. Samtidig er han en fantastisk person til vores træningsmiljø og i omklædningsrummet, så vi er meget tilfredse med, at han også ser en god ide i at fortsætte her. Han har allerede udviklet sig godt i sit første halve år i klubben, og vi ser et endnu større potentiale for Can i de kommende år, lyder det fra Jesper Fredberg.

Superliga

FCK vrager Daramy mod FCN

Ståle Solbakken har udtaget truppen til søndagens opgør mod FC Nordsjælland. Her har nordmanden fravalgt Mohamed Dara...

Mere Superliga

Fokus

Optakt: OB - AaB

Ob har tabt tre kampe i træk og mærker presset i en svær sæson-afslutning, hvor det mandag aften gælder AaB, der ikke har tabt i de seneste tre runder.

Optakt: Brøndby IF - FC Midtjylland

Brøndby var inde i en god periode, men har siden tabt et par kampe i streg. Nu venter så et opgør mod FC Midtjylland, der håber på at kunne trække yderligere fra i toppen af Superligaen.