• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Kenneth Jensen

Viborg FF fyrer sportschefen: Vi ønsker ham det bedste for fremtiden

Sportschef Jesper Larsen er blevet opsagt i Viborg FF.

Af Kenneth Jensen

Han har været sportschef i Viborg siden august 2017, men nu skal Jesper Larsen finde et andet arbejde.

Viborg FF har nemlig valgt at opsige sportschefen efter evaluering i ledelsen, og arbejdet med at finde en afløser er ifølge klubbens hjemmeside allerede gået i gang.

- På baggrund af denne evaluering er konklusionen, at vi ønsker en sportslig organisation med andre kvaliteter end hvad Jesper Larsen besidder, siger direktør Morten Jensen til klubbens hjemmeside og forklarer:

- Vi takker ham for sin dedikerede indsats samt positive væsen, og ønsker ham det bedste for fremtiden.

Jesper Larsen, der tidligere har været sportschef i Skive IK, erklærer, at han ikke er enig i beslutningen fra Viborgs ledelse, men det er en beslutning, han må tage til efterretning.

- Generelt set har min tid i Viborg FF været fantastisk. Jeg er stolt af den sportslige turnaround, vi har lavet i det seneste halvandet år, og er tilfreds med de resultater, vi har skabt sammen på førsteholdet og i ungdomsregi.

- Jeg er ikke enig i beslutningen, men efter 14 et halvt år i jobbet som sportschef, så kender jeg også gamet, og må tage direktørens og bestyrelsens valg til efterretning. Jeg ønsker alt det bedste for klubben på dens videre færd.

Mens Viborg leder efter en afløser for Jesper Larsen, bliver hans opgaver fordelt rundt i organisationen. Direktør Morten Jensen har tidligere haft rollen som sportschef også, så opgaverne er ikke nye for ham.

Viborg overvintrer på førstepladsen i NordicBet Ligaen.

Superliga

Mere Superliga

Fokus