• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Bundesliga Ole Hoffskov

Frederik Sørensen forlænger med FC Köln

Danske Frederik Sørensen har forlænget sin kontrakt med FC Köln.

Af Ole Hoffskov

Den danske forsvarsspiller Frederik Sørensen har forlænget sin kontrakt med Bundesliga-klubben FC Köln. Tyskerne meddeler onsdag middag, at Sørensen har sat sin signatur på en forlængelse frem til sommeren 2021.

Frederik Sørensen kom til FC Köln i sommeren 2015, og manager Peter Stöger glæder sig over, at danskeren, der har været fast mand i denne sæson, har forlænget aftalen.

- Frederik Sørensen er en topprofessionel med stor fleksibilitet i defensiven. Med sin rolige natur passer han perfekt ind på vores hold, og han har som midtstopper og højreback gennem det seneste halvandet år på imponerende facon bevist, hvor vigtig han er for vores mandskab, siger Peter Stöger til klubbens hjemmeside.

Frederik Sørensen og FC Köln er på syvendepladsen i Bundesligaen.

Superliga

Mere Superliga

Fokus