Danske Frederik Sørensen har forlænget sin kontrakt med FC Köln.

Den danske forsvarsspiller Frederik Sørensen har forlænget sin kontrakt med Bundesliga-klubben FC Köln. Tyskerne meddeler onsdag middag, at Sørensen har sat sin signatur på en forlængelse frem til sommeren 2021.

Frederik Sørensen kom til FC Köln i sommeren 2015, og manager Peter Stöger glæder sig over, at danskeren, der har været fast mand i denne sæson, har forlænget aftalen.

- Frederik Sørensen er en topprofessionel med stor fleksibilitet i defensiven. Med sin rolige natur passer han perfekt ind på vores hold, og han har som midtstopper og højreback gennem det seneste halvandet år på imponerende facon bevist, hvor vigtig han er for vores mandskab, siger Peter Stöger til klubbens hjemmeside.

Frederik Sørensen og FC Köln er på syvendepladsen i Bundesligaen.

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvilken Superliga-klub har overrasket mest positivt i denne sæson?