• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Bundesliga Victor Risager

Hertha Berlin skifter træner til sommer

Hertha Berlin skifter træner til sommer
Foto: Getty Images

Klublegenden Pal Dardai stopper som Hertha Berlin-træner til sommer. Det er klubben og Dardai blevet enige om.

Af Victor Risager

Ungarske Pal Dardai er en klublegende i Hertha Berlin, hvor han spillede fra 1997 til 2011, før han blev ungdomstræner i 2012. Siden foråret 2015 har han også stået i spidsen for klubbens førstehold, men det stopper han med til sommer.

Hertha Berlin og Dardai er blevet enige om, at der skal findes en ny cheftræner til sommer. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.

Pal Dardai glæder sig over de sidste fire og et halvt år og understreger, at han vil det bedste for klubben.

- Det har været nogle meget intensive og begivenhedsrige år for mig som en cheftræner for Hertha. Jeg er taknemmelig for den mulighed, jeg fik her, og er meget stolt af det, vi har opnået sammen i denne tid. Nogle gange er det sådan, at tiden er inde til en forandring, og jeg har altid understreget, at jeg vil det bedste for Hertha, fordi Hertha er og bliver mit hjem, fortæller Dardai ifølge klubbens hjemmeside. 

Dardai, der har klubrekorden for flest spillede kampe med 366 af slagsen, siger dog ikke endegyldigt farvel til Hertha. Han bliver ungdomstræner for klubben fra sommeren 2020, meddeler Hertha i samme pressemeddelelse.

Under Dardais ledelse har Hertha hentet både en sjette- og en syvendeplads i Bundesligaen. I denne sæson er de dog nummer 11 med fem runder igen.

Superliga

Mere Superliga

Fokus