• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Bundesliga Kenneth Jensen

Tysk klub vil ansætte ny chef i denne uge: Zornigers navn er varmt

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Tyske Hannover 96 fra den næstbedste tyske række, 2. Bundesliga, vil ansætte en ny træner sidst i denne uge. Alexander Zorniger er i den grad i spil til jobbet.

Af Kenneth Jensen

Den tidligere Bundesliga-klub Hannover 96 er lige nu blot i den næstbedste række, og problemer er der rigeligt af for klubben, der i weekenden tabte 0-4 og fortsat søger efter en ny førsteholdstræner.

Klubben havde sådan set en ny træner på plads efter fyringen af Mirko Slomka, men til syvende og sidst valgte schweizeren Alexander Frei at forblive i FC Basel som træner for klubbens U18-hold, og i stedet søger Hannover videre.

Men den søgen er snart færdig - nederlaget på 0-4 til FC Heidenheim har fået klubbens ledelse til at forstå, at det er alvor, og ifølge en artikel fra det tyske presseagentur (DPA) ønsker man at have en træner ansat, inden ugen er omme. Dels for at få afklaring på trænerposten, dels for at undgå, at man bliver suget ned i spillet om nedrykning. Aktuelt ligger Hannover 96 fjerdesidst.

Og at dømme ud fra tyske medier - blandt andre Kicker - er tidligere Brøndby-træner fortsat i spil.

Tyskeren, der har været ledig siden februar, er ifølge Kicker en af de to hovedfavoritter til jobbet, som det ser ud lige nu. Zorniger og Daniel Meyer er favoritterne til det ledige trænersæde.

Marcel Rapp er også et navn, som Kicker mener, kan være i spil. Han er dog ikke i kontakt med Hannover, forlyder det, og derfor kan Alexander Zorniger, som allerede har været til møde med ledelsen i Hannover, ende med at blive manden, som den sportslige ledelse peger på.

Zorniger er fortsat bosat i Danmark sammen med sin familie.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020