• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League clbold.dk

Allegri: Juventus har ikke slået Serie A ihjel

Foto: Getty Images

Juventus ser ud til at være i kontrol i Serie A, men det mener klubbens cheftræner Max Allegri kan ændre sig meget hurtigt.

Af clbold.dk

Juventus har i de seneste syv sæsoner vundet den italienske Serie A hver gang, og de er godt på vej til den ottende i træk i denne sæson, hvor de allerede er kommet otte point foran Napoli på andenpladsen i rækken. Dog mener Juventus-cheftræner Max Allegri ikke, at noget er givet allerede nu.

Det slår han fast ved klubbens pressemøde forud for fredagens storkamp mod Inter.

- Juventus har ikke slået ligaen ihjel. Den skal stadig vindes, og der er lang vej endnu. Det er ikke sådan, at vores rivaler kun spiller for andenpladsen, for som Ancelotti (cheftræner i Napoli red.) helt rigtigt siger, så har de også stadig en chance for at være med, siger han og fortsætter:

- Vi skal også stadig møde nogle af vores rivaler, som blandt andet tæller to kampe mod Inter og endnu en kamp mod Napoli, så der er ni point på spil allerede der, og så kan hullet være lukket - ligesom det også kan blive forstørret. Der er stadig mange kampe tilbage at spille, lyder det fra Allegri.

Han slår samtidig også helt fast, at han ser meget frem til kampen mod Inter, der også kendes som Derby d'Italia.

- I morgen bliver det en smuk og meget vigtig kamp. Det er derby, og uanset, hvordan ligaen ser ud, så bliver det helt klart en fascinerende fodboldaften mellem to hold, som sammen med Milan har skrevet den italienske fodboldhistorie, fortæller Juventus-chefen.

Kampen mellem Juventus og Inter spilles fredag aften klokken 20.30, og den sendes direkte på Strive.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Esbjerg fB - AaB

Det kan meget vel komme til at handle om nerver, tålmodighed og endnu flere nerver, når Esbjerg fB hjemme møder AaB. Hvem vinder?

Optakt: AGF - Randers FC

Superligaen er endelig på programmet igen, og ingen kampe har vi ventet længere på end denne. Den bliver afgørende for top 6.