, ,

Drømmen om Champions League er død for AGF

AGF er ude af Champions League-kvalifikation efter samlet 2-5 mod Sabah, der hjemme vandt returkampen 4-0.



Det bliver ikke til noget Champions League i denne omgang for AGF.

Tirsdag aften kollapsede aarhusianerne og tabte 0-4 på udebane mod Sabah fra Aserbajdsjan.

AGF havde ellers et fornuftigt udgangspunkt med en 2-1-sejr i Randers, men langt østpå fandt aarhusianerne aldrig fodfæste.

Aarhusianerne lavede alt for mange fejl. Fire scoringer i anden halvleg fra hjemmeholdet sendte AGF ud af Champions Leagues tredje kvalifikationsrunde med samlet 2-5.

Derfor gælder det nu playoff om en plads i Europa League.

Her bliver det formentlig det portugisiske storhold Benfica, der venter. Portugiserne vandt det første opgør i tredje kvalifikationsrunde mod skotske Hearts med 6-1. De to spiller returkamp i Skotland torsdag.

Allerede i kampens indledning tirsdag kunne man se, at AGF var kommet langt væk hjemmefra.

Sabah sad på det meste af spillet. Trods overtaget var det ikke meget, der blev skabt. Det farligste forsøg var en flugter fra en spids vinkel, som AGF-keeper Mads Hedenstad havde styr på.

Da aarhusianerne i glimt bevægede sig ind på Sabahs banehalvdel, var der masser af plads. Det blev bare sjældent udnyttet.

En af de få gange det blev tydeligt var kort inden pausen.

Rasmus Carstensen sparkede til kuglen fra højre side i feltet, og Sabahs keeper kunne ikke holde afslutningen. Spydspids James Bogere var først over returen, men keeper Stas Pokatilov afviste også den med en hurtig refleks.

Her skulle AGF nok have slået til. For i anden halvleg var det slut med de gode tilbud.

Sabah intensiverede presset, og samtidig blev AGF-fejlene, der i forvejen var mange, større og større.

Efter en lille time gik det så galt, da Kristian Arnstad smed bolden væk midt på banen. Sabahs Veljko Simic blev med det samme spillet i dybden og efter en tur på tværs i feltet, lagde han bolden i kassen.

AGF’erne virkede paralyserede. De var sjældent gæster på Sabahs banehalvdel, og der gik ikke længe, før det defensivt gik galt igen.

Sabahs Steve Solvet kunne forholdsvis ugeneret heade bolden i kassen fra en stående position midt i AGF’s felt efter et frispark.

AGF’erne samlede sig desperat i en rundkreds for at tale tingene igennem, men lige lidt hjalp det.

Der blev simpelthen lavet alt for mange fejl, hvis man vil i Champions League, og det kunne spillerne ikke snakke sig ud af.

Ti minutter før tid blev ondt så værre. AGF-keeper Mads Hedenstad sendte bolden lige ud i hovedet på Sabahs Aleksey Isayev, som headede den frem til Simic.

Offensivspilleren, der åbnede Sabahs målscoring, fandt holdkammeraten Joy-Lance Michekls, der efter to forsøg hamrede bolden i kassen.

I kampens sidste minutter blev kollapset totalt, da et nyt AGF-boldtab sendte Sabah afsted.

Xander Severina afsluttede en omstilling og slukkede endegyldigt den aarhusianske Champions League-drøm.

RITZAU





TIPSBLADET SPECIAL

Quiz til kampen – nyt format til Champions League

Vild stemning venter: ‘Det er Brøndby-‘light’

Bekræfter forhandlinger med Superliga-klub

Født i Danmark – nu henter storklub ham

Medie afslører vild detalje om FCK-transfer

Froholdt deler nyt efter skrækskade

I svime over SL-stjerne: ‘I spil til landsholdet’

Hvor blev den angriber af, AGF?



LIVE

Superliga-LIVE: Tæt på et perfekt transfervindue

Pres på? ‘Højlund kan blive meget bedre’

Mourinho: ‘Det var en sindssyg kamp’

Brøndby-boss afslører stor nedskæring

Dansker hyldes for pragtpræstation mod Bayern



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bruun: ‘Ser dem slet ikke vinde mesterskabet’

– Sker det ikke, er der stor krise i AGF

Laudrup skyder mod stjerne: Han virker skræmt

Afslører: Disse Superliga-spillere kigger jeg på

Rundens Hold i Superligaen – 7. runde

Et forvirrende transfervindue i Silkeborg, men…

Stort medie: Klopp skal måske kigge mod Ramaj

– Alle taler om Valdemar Byskov



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Brøndby-stjerne trækker overskrifter: Latterligt!

Afsløring: FCK sender profil til Brasilien

– Det gjorde vi ikke godt nok under Neestrup

Hylder Superliga-træner: ‘De kunne ikke score mål’

Tullberg: Derfor kom rekordindkøb ikke ind

Det er simpelthen ikke godt nok til Superligaen!

Schmeichel: ‘De vinder Premier League’

Afslører: Sagde nej til trænerjob denne sommer

Frederik Birk scorer nyt job

Dansk træner er nomineret til Ballon d’Or-pris

Som klub har man også et ansvar