2017-09-12 20:14
Foto: Getty Images

Manchester Citys målmand var ude for et slemt sammenstød i weekenden mod Liverpool, men er alligevel udtaget til klubbens kamp i Champions League onsdag.

Den brasilianske Manchester City-målmand Ederson fik sig en ordentlig tur i weekendens kamp mod Liverpool, hvor han stødte sammen med Sadio Mane. Her fik Mane foden op i hovedet på Ederson, som betød, at målmanden måtte lade sig udskifte med en alvorlig hovedskade.

Her blev Sadio Mane desuden vist direkte ud fra banen, og Ederson kunne desuden se holdkammeraterne klare sig fint uden ham og vinde kampen med imponerende 5-0.

Den 24-årige Ederson er dog hurtigt kommet tilbage på træningsbanen i Manchester, hvor han dog nu spiller med en lille kyse på, som blandt andet er blevet postet af forskellige brugere på det sociale netværk Twitter.

Selvom det så slemt ud i weekenden, så er Ederson alligevel blevet udtaget til klubbens kamp i Champions League onsdag mod Feyenoord. Men hvis han ikke kan klare det, så er Claudio Bravo nok klar til at tage over.

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvilken Superliga-klub har overrasket mest positivt i denne sæson?