• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Robin Ettinger-Erichsen

Schmeichels manager om Leicester-spillere: De kan være stolte

Kasper Schmeichel og resten af Leicester-mandskabet røg i går ud af Champions League til Atletico Madrid, men de kan være stolte, siger klubbens manager.

Af Robin Ettinger-Erichsen

Eventyret sluttede i går for Leicester. Klubben skulle forsøge at gå videre i Champions League efter at have tabt første opgør på udebane til Atletico Madrid med 1-0, men med 1-1 på hjemmebane er Kasper Schmeichel og co. ude af årets turnering.

Men hvilken tur det har været for klubben.

Ud af ingenting blev de mestre i sidste sæson, og nu kom de til kvartfinalen i Champions League. Det er noget, spillerne kan være stolte af, mener klubbens manager.

- Jeg håber at fordelen er, at de vil have mere af det (Champions League-fodbold, red.). Spillerne er meget skuffede, men de kan være stolte af, hvad de formåede. Som fodboldklub kan vi være stolte af, hvordan vi spillede, men spillerne skal ville det mere, fordi Champions League er det højeste nivea. For at få mulighed for det, skal vi tilbage på vinderstimen i Premier League, siger Leicester-manager Craig Shakespeare til klubbens hjemmeside.

Nu kan Leicester koncentrere sig 100 procent om tabellen i den hjemlige liga, hvor de på nuværende tidspunkt er på 12.-pladsen med 37 point for 32 kampe. Det betyder, at der er 12 point ned til en nedrykningsplads og hele 23 point op til en plads, der giver europæisk fodbold i næste sæson.

Holdets næste modstander i Premier League er Arsenal. Den kamp spilles på onsdag med kickoff klokken 20.45.

Superliga

Mere Superliga

Fokus