FC Midtjylland må IKKE bruge Maxsø i Europa

FC Midtjylland kan ikke bruge Andreas Maxsø i Europa.



Andreas Maxsø er på plads i FC Midtjylland.

Dermed får Mike Tullberg og kompagni en tiltrængt forstærkning til forsvaret. Her har man på det seneste været plaget af skader til Mads Bech, Ousmane Diao, Magnus Jensen og Martin Erlic, ligesom Rasmus Nissen Kristensen og Abdou Aziz Ndiaye er ude med karantæne imod FC København efter landskampspausen.  

Netop de problemer fremhæver Kristian Bach Bak også som en årsag til aftalen med Maxsø, som løber frem til årsskiftet. 

– Vi står i en situation lige nu, hvor vi har flere af vores stoppere, som er skadede. Det gør, at vi oplever udfordringer, når vi ser frem mod et tætpakket kampprogram. 

– Det er sjældent, at vi som klub har lavet den her slags aftaler, men vi er glade for, at vi kan skrive under med en kvalitetsspiller som Maxsø. Han vil gå ind fra dag ét og være en aktiv del af omklædningsrummet. Han ved, hvad det handler om og med den erfaring, han har, forventer vi, at han kan gøre en forskel, siger sportschefen til fcm.dk. 

Et sted, Maxsø til gengæld ikke kan bidrage i FC Midtjylland, er i de europæiske kampe. 

Af UEFA’s regler fremgår det således, at klubben skal aflevere deres såkaldte A-liste over spillere til ligafasen i Conference League og de andre europæiske turneringer senest klokken 23.59 den 2. september 2026. 

Og den deadline er vi altså langt forbi.

Der er dog forskellige måder, hvorpå en klub kan registrere nye spillere til de europæiske turneringer efter deadline. 

For eksempel kan en klub på et hvilket som helst tidspunkt i sæsonen registrere en spiller, der er født 1. januar 2005 eller senere og opfylder visse krav, via den såkaldte B-liste. 

Derudover kan man registrere en ny spiller til A-listen, hvis en anden spiller bliver skadet og ventes ude i minimum to måneder. Den spiller, man så registrerer som afløser, skal dog have været registreret i den givne klub – eksempelvis FC Midtjylland – inden den 2. september. 

Men ingen af disse løsninger giver FC Midtjylland mulighed for at registrere Andreas Maxsø til de europæiske kampe, der venter. Han er nemlig født før 2005 og var ikke i FC Midtjylland før den 2. september.

Han kan derfor tidligst registreres til knockoutkampene i foråret, skulle FC Midtjylland komme så langt, men til den tid vil hans kontrakt på Heden altså også være udløbet. 

FC Midtjylland skal i Conference Leagues ligafase møde Ajax, Pafos, Sint-Truidense, Lincoln City, Hajduk Split og Egnatia. Den første kamp er mod Egnatia den 15. oktober.





► LIVE

LIVE: Træner meldes fyret midt under kamp

– Så er han nok færdig Manchester United!

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Færdig hos dansk tophold: ‘Motivationen er væk’

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Manchester United-stjerne chokerer på direkte tv

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Viking-anfører stikker til verdensstjerne

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview

Lønfest i Superliga-klub: Store bonusser udbetalt

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’

Parken bekræfter: FC København kan blive solgt

Denne klub bejler til Thomas Frank

FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

Lynscoring grundlægger ny Man Utd-nedtur

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’

Presses Højbjerg ud? ‘Denne klub er interessant’

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Hylder dansker: Et glimrende indkøb

I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’

Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg