• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Europa League Mads Bye Marboe

FCK-boss tror på EL-brag i Parken - med tilskuere

Foto: Getty Images

Lars Bo Jeppesen har fortsat en forventning om, at FC Københavns Europa League-opgør mod Istanbul Basaksehir bliver spillet i Parken.

Af Mads Bye Marboe

UEFA har besluttet, at de europæiske klubturneringer bliver genoptaget i sensommeren, og det betyder, at FC København møder Istanbul Basaksehir i Europa Leagues ottendedelsfinale enten den 5. eller 6. august.

Det er endnu ikke faldet på plads, hvor kampen skal spilles, men det er først og fremmest en stor lettelse for direktør Lars Bo Jeppesen, at den overhovedet bliver spillet

- Det er en af de største kampe i klubbens historie, og vi står med en god mulighed for, at FCK for første gang kan spille sig i en europæisk kvartfinale. Samtidig er den enormt vigtig for dansk fodbold, da vi med en samlet sejr vil være meget, meget tæt på at sikre point nok til Danmark til, at vi den kommende sæson har to Champions League-pladser at spille om i 3F Superligaen. Derfor er det en stor lettelse, at kampen nu bliver spillet, siger han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Islandsk stopper glider ud af FC København-trup

Han tror dog fuldt og fast på, at opgøret bliver spillet i Parken.

- Jeg har både en tro og en forventning om, at kampen bliver spillet i København. Det vil for det første være mest fair sportsligt, da vi har spillet en udekamp i Istanbul, men vi mener også, at det praktiske omkring at få modstanderen til Danmark er til at løse. De har et anerkendelsesværdigt formål med opholdet her, og alle de nødvendige sundhedsmæssige foranstaltninger vil være på plads. Vi må se, hvad UEFA beslutter, men som nævnt tror vi på, at kampen bliver spillet i København, og at det er det rigtige sportsligt.

Lars Bo Jeppesen har desuden et håb om, at der kan komme tilskuere - også mere end 500 - på stadion til kampen.

Læs også:Mikkel Kaufmann var klar til at afvise danske bejlere: Aldrig nogensinde

- Der er stadig næsten to måneder til kampen, og meget kan ske. Vi er meget bevidste om situationens alvor omkring coronavirus i Danmark og i Europa, men vi har da et håb om, at der kan komme tilskuere – og også flere end 500 til kampen.

- Vi har tidligere fremlagt vores bud på en plan for flere på stadion, men beslutningen ligger hos sundhedsmyndighederne, og nu skal vi først vise, at vi kan leve op til tilliden til dansk fodbold med de testkampe, der kommer i den kommende runde. Lige nu glæder vi os over, at kampen bliver spillet, og så må vi arbejde os frem til resten herfra.

De resterende knockout-kampe i Europa League bliver spillet på neutral grund i Frankfurt.

Læs også:Mikkel Duelund sparker Dynamo Kiev i pokalfinalen

Læs også:Nyt Europa League-format: FCK kan ende i Tyskland

Læs også:Stor ændring: Danske klubber får kortere vej i europæisk gruppespil

---------------------------

Se SønderjyskE - AaB og Brøndby IF - AC Horsens på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Brøndby IF - AC Horsens

Efter sejre i de første to runder i Superligaen venter nu en helt anden type modstander for Brøndby IF - kan klubben gøre det til alle gode gange tre?

Optakt: AGF - OB

Der venter et traditionsrigt opgør søndag eftermiddag. Kan OB gøre op med sin dårlige AGF-statistik?

Optakt: FC Midtjylland - Randers FC

Midt mellem de to Champions League-playoffkampe skal FC Midtjylland passe sine pligter i Superligaen. Lørdag venter Randers, der har fået en god sæsonstart.