• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Europa League Oliver Okstrøm

Fischer har fokus på Riga-kamp: Vi vil give fansene store oplevelser

Foto: Getty Images

FC Københavns Viktor Fischer er ked af, at holdet ikke kunne give klubbens fans en sejr over Røde Stjerne, så nu handler det om at komme forbi lettiske Riga.

Af Oliver Okstrøm

Fredag fik FC København hentet de tre point i Superliga-kampen mod Randers efter en sen scoring til slutresultatet 1-0. Torsdag venter der klubbens største og mest afgørende kamp indtil videre i sæsonen, når de møder Riga i Europa League-kvalifikationen, hvor de er nået til sidste runde.

For FCK's Viktor Fischer var det særligt vigtigt, at man kom godt videre efter tirsdagens exit i Champions League-kvalifikationen. Det fortæller han i et interview på klubbens officielle hjemmeside.

- Vi fik begravet skuffelsen fra Røde Stjerne kampen i går, hvor hele truppen viste sin stærke karakter. Nu har vi alt vores fokus rettet ind på Riga-kampen på torsdag, siger han og fortsætter:

- Vi har været kede af, at vi ikke kunne give de utrolige 30.000 tilskuere et videre avancement i tirsdags, men vi vil forsøge at løfte os for alle der kommer på torsdag for at give dem flere store oplevelser i efteråret, lyder det fra Viktor Fischer

Endvidere påpeger FCK-offensivspilleren, at holdet hører til i Europa, ligesom det er et stort mål for dem at komme med i gruppespillet, hvor de skal komme forbi Riga, som han erkender at man har de bedst kort på hånden forinden.

- Vi ved, at vi er favoritter, og det skal vi kunne håndtere. Det er jeg også sikker på, at vi kommer til at gøre. Vi er meget sultne efter at spille europæisk fodbold, og det er en del af ens identitet som FCK’er, at vi er en international klub. Derfor venter der en vildt vigtig kamp for os og for alle FCK’ere, forklarer Fischer.

Kampen mellem FC København og Riga spilles torsdag klokken 19.45 i Parken.

Superliga

Mere Superliga

Fokus