• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Europa League Ole Hoffskov

Lugano-træner: Det er ikke let at komme her

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

FC Luganos cheftræner så sit hold levere en fin præstation mod FC København torsdag aften.

Af Ole Hoffskov

FC København åbnede Europa League på fornem vis, da holdet torsdag aften besejrede gruppens formodede svageste modstander FC Lugano med 1-0 på eget græs i Telia Parken.

Gæsterne fra Schweiz er inde i en forfærdelig periode, og nederlaget til FC København var klubbens sjette i træk. I weekenden tabte holdet 0-3 til Lausanne-Sport i pokalturneringen, og det beskev cheftræner Fabio Celestini som den dårligste præstation, han kan huske fra sit mandskab.

Så var det straks mere opløftende mod FC København, fastslår han.

- Der er altid behov for at evaluere inholdet af kampen og resultatet. Det er ikke let at komme her (i Telia Parken, red.), de er vant til at spille i Europa, og de pressede os, men vi reagerede godt. Resultatet er negativt, og det er vi selvfølgelig bitre over. Mod Lausanne var skuffelsen meget stor, her er det i højere grad frustration over en kamp, vi ikke fortjente at tabe, siger Lugano-træneren til klubbens hjemmeside.

Næste opgave for FC Lugano i Europa League er på hjemmebane mod Dynamo Kiev den 3. oktober. Samme dag sakl FC København til Malmø. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus