Optakt: SønderjyskE - FC København
2017-02-16 08:25

FC København skal i Europa League på en vanskelig opgave ude mod PFC Ludogorets, der på mange måder er Bulgariens svar på FC København.

Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spillested: Natsionalen Stadion Vasil Levski, Bulgarien
Dommer: Indtil videre ukendt
På TV: Kanal 5
Hashtag: #ludfck #eldk

Holdnyt:
PFC Ludogorets:
På mange måder er PFC Ludogorets for bulgarsk fodbold, hvad FC København er for dansk fodbold. Ludogorets er med afstand Bulgariens bedste fodboldhold, og i sidste sæson vandt klubben mesterskabet med 14 point ned til Levski Sofia, mens holdet i øjeblikket topper ligaen med syv point. Ligesom FC København var Ludogorets også med i Champions League-gruppespillet i denne sæson, hvor det blev til en tredjeplads i Gruppe A efter Arsenal og Paris SG og foran Basel. Ludogorets vandt ikke en eneste kamp i gruppespillet, men det lykkedes blandt andet at få uafgjort 2-2 ude mod PSG, og holdet førte også 2-0 hjemme over Arsenal, inden The Gunners fik vendt kampen til en 3-2-sejr.

PFC Ludogorets varmede op til opgøret mod FC København med en sikker sejr i den bulgarske liga. Søndag blev bundholdet Montana besejret med 4-0 på udebane. Offensivspilleren Marcelinho scorede to mål, og i det hele taget kan bulgarerne mønstre en offensiv, der er rig på brasilianere. Joao Paulo og Cafu er topscorere i den hjemlige liga med 12 mål hver.

PFC Ludogorets har været suveræne på hjemmebane i ligaen i denne sæson, hvor det er blevet til ni sejre og en uafgjort i 10 kampe.

FC København:
De danske mestre har haft en suveræn sæson, og det danske mesterskab er allerede så godt som i hus. Champions League-gruppespillet var også godkendt set med danske briller, hvor især det ene point ude mod FC Porto og storsejren over Club Brugge på hjemmebane springer i øjnene.

FC København har dog ikke været prangende i holdets testkampe. Løverne har blot vundet en af fem kampe, og i weekenden blev det til et 0-2-nederlag til Rosenborg i Telia Parken. Det helt store spørgsmål for FC Københavns vedkommende er naturligvis, hvordan holdet håndterer, at klubbens bedste spiller gennem de seneste par sæsoner, Thomas Delaney, ikke længere er i klubben. Uros Matic er spilleren, der skal gå i de svære fodspor. 

FC København fik i transfervinduet tilgang af Nicolaj Thomsen, men han er ikke med mod PFC Ludogorets. Benjamin Verbic er også ude af opgøret, efter han pådrog sig en ankelskade i reserveholdskamp mod FC Nordsjælland søndag.

Karantæne:
PFC Ludogorets: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
PFC Ludogorets (4-2-3-1): Stoyanov - Cicinho, Moti, Palomino, Minev - Dyakov, Anicet - Lukoki, Marcelinho, Wanderson - Cafu

FC København (4-4-2): Olsen - Ankersen, Zanka, Johansson, Augustinsson - Falk, Kvist, Matic, Toutouh - Cornelius, Santander

Profilen:
Uros Matic skal afløse Superligaens bedste spiller i form af Thomas Delaney, og det skal blive uhyre spændende at se, hvad den 26-årige serber rummer. Det er næppe realistisk at tro, at Matic på nuværende tidspunkt kan glide direkte ind i Delaneys rolle og være lige så dominerende, men der er selvsagt visse forventninger til Matic, da FCK ikke kan tåle at være markant svækkede på så vigtig en position. Det skal blive spændende at se, hvad Uros Matic kan.

Vidste du, at..:
Hvis FC København besejrer Ludogorets sammenlagt, vil det være første gang i klubbens historie, at holdet når ottendedelsfinalen i Europa League.

Dom:
Det er to sejrsvante mandskaber, der er blevet sat i stævne i Europa League. Begge klubber er store fisk i den hjemlige andedam, mens de er mindre fisk på den europæiske scene. Umiddelbart ligner det to tætte kampe, hvor det især er vigtigt for de to mandskaber ikke at dumme sig på hjemmebane. Det kan sagtens gøre torsdagens kamp til en lidt taktisk affære. FC København har i denne sæson været gode til at få point på udebane i Europa, og de får også et brugbart resultat med fra Bulgarien. Vi tipper 1-1.

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvor god er Christian Eriksen lige nu?