Durmisi holdt buret rent mod Valencia
2016-01-20 18:40
Foto: tipsbladet.dk

Den tidligere OB- og FC København-spiller skifter til den bedste amerikanske fodboldrække.

Christian Bolanos huskes nok bedst for sin tid i FC København, hvor han mellem 2010 og 2014 tørnede ud for hovedstadsklubben, og var en væsentlig årsag i klubbens triumfer i tidsrummet. 

Da han forlod FC København i 2014, var det dog med en forventning om et større klubskifte efter et flot VM. Det kom dog mod forventning ikke, og derfor gik turen først til Qatar og senere tilbage til hjemlandet Costa Rica. Nu skal Bolanos dog til Canada, da han har underskrevet en kontrakt med Vancouver Whitecaps. Det bekræfter klubben på dens hjemmeside. 

- Jeg glæder mig meget til at skifte til Whitecaps FC. Det er en ny udfordring for mig og et stort ansvar. Jeg glæder mig til at møde mine nye holdkammerater og at starte på den nye sæson. Mit mål er at hjælpe klubben med at vinde et mesterskab, siger Bolanos til klubbens hjemmeside. 

For FC København spillede den nu 31-årige kantspiller 141 kampe, heraf 22 i Champions League-regi. Ligeledes har han 60 landskampe for Costa Rica. 

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvor god er Christian Eriksen lige nu?