Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’

Andreas Cornelius er gået ind i det sidste år af sin kontrakt med FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Andreas Cornelius er gået ind i det sidste år af sin lukrative FCK-kontrakt.

I sommeren 2027 udløber aftalen mellem FCK og den fysisk stærke angriber, der til den tid vil være fyldt 34 og befinde sig i det, der normalt er karrierens efterår for en fodboldspiller.

– Jeg tænker ikke så meget over det. Jeg har selvfølgelig tænkt over, at jeg nu er gået ind i mit sidste år, men jeg synes, det er ret befriende på en eller anden måde. Der er en eller anden frihed over det. Jeg har altid haft lange kontrakter og har været bundet. Nu kan jeg bare se, hvad jeg har lyst til til sommer, og så må vi se, hvad der er muligt – om det er det ene, det andet eller det tredje. Jeg er rimelig afklaret med, at der er flere forskellige veje at gå, siger Andreas Cornelius til Tipsbladet og den øvrige presse og fortsætter:

– Det kommer også an på, hvilken sæson jeg har nu, og hvordan kroppen har det. Det har jeg det egentlig fint med. Jeg synes, det er spændende at se, hvad der kommer til at ske.

Angriberen vil ikke kategorisk afvise, at han har endnu et udlandsophold mere i sig, men én ting er helt sikkert – FC København bliver hans sidste klub i Danmark.

– Jeg er ikke så firkantet. Jeg bestemmer heller ikke selv, om jeg skal fortsætte i FCK, men jeg tror ikke, at jeg kommer til at spille i andre danske klubber end FC København, lyder det fra Cornelius.

I god form

Andreas Cornelius har døjet med massive skadesproblemer, siden han for fire år siden vendte hjem til FC København. Kun i ultrakorte perioder ad gangen har han været kampklar og på toppen.

Lige nu og her ser det dog indiskutabelt godt ud. Andreas Cornelius har spillet meget, og han har spillet godt.

Tre gange har angriberen spillet fuld tid i denne sæson, og han har scoret en enkelt gang.

Vil du sige, at du er i den bedste forfatning, du har været i, siden du kom hjem?

– Arh, det er svært at sige. Der var også en periode sidste sommer, hvor jeg også spillede 90 minutter, scorede flere mål og leverde gode præstationer. Men jeg synes, det er en rigtig god periode lige nu. Jeg skal bare passe på med at sige for meget.

Du vil ikke jinxe noget?

– Nej, præcis! Men jeg tænker ikke så meget over, hvor god jeg er, eller hvor dårlig jeg er. Jeg prøver bare at gøre de rigtige ting hver dag og gøre mig klar til næste kamp. Det andet sætter sgu for mange tanker i gang, lyder det fra Andreas Cornelius.

Andreas Cornelius har repræsenteret FC København af tre omgange, og han er noteret for 277 kampe med løven på brystet.





TIPSBLADET SPECIAL

Quiz til kampen – nyt format til Champions League

Bekræfter forhandlinger med Superliga-klub

Født i Danmark – nu henter storklub ham

Medie afslører vild detalje om FCK-transfer

Hvor blev den angriber af, AGF?

Froholdt deler nyt efter skrækskade

Pres på? ‘Højlund kan blive meget bedre’

I svime over SL-stjerne: ‘I spil til landsholdet’



LIVE

Superliga-LIVE: Tæt på et perfekt transfervindue

Mourinho: ‘Det var en sindssyg kamp’

Brøndby-boss afslører stor nedskæring

– Sker det ikke, er der stor krise i AGF

Dansker hyldes for pragtpræstation mod Bayern



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Alle taler om Valdemar Byskov

Bruun: ‘Ser dem slet ikke vinde mesterskabet’

Laudrup skyder mod stjerne: Han virker skræmt

Som klub har man også et ansvar

Brøndby-stjerne trækker overskrifter: Latterligt!

Afslører: Disse Superliga-spillere kigger jeg på

Rundens Hold i Superligaen – 7. runde

Afsløring: FCK sender profil til Brasilien



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Schmeichel: ‘De vinder Premier League’

Stort medie: Klopp skal måske kigge mod Ramaj

Tidl. SL-profil forhandler med traditionsklub

Afslører: Sagde nej til trænerjob denne sommer

Tullberg: Derfor kom rekordindkøb ikke ind

Næstyngste målscorer nogensinde: ‘Utrolig følelse’

Det er simpelthen ikke godt nok til Superligaen!

– Det gjorde vi ikke godt nok under Neestrup

Et forvirrende transfervindue i Silkeborg, men…

Hoverede foran Sydsiden? BIF-profil målløs

Viaplay hæver priserne igen