‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

Det bliver ikke noget problem for FCK at undvære Dominik Kotarski, mener Thomas Gravesen. Peter Sørensen er enig.



FC København måtte se Dominik Kotarski udgå med en skade mod Randers FC søndag aften, og “løverne” frygter en længere pause til den kroatiske målmand.

Heldigvis for FCK er der styr på målmandssituationen.

Diant Ramaj bliver snart præsenteret som ny keeper i den danske hovedstad, og dermed overtager han handskerne fra Dominik Kotarski, og det er et godt bytte, lyder det fra Viaplay-ekspert Thomas Gravesen.

– Det, der har været problemet i FC København, er Dominik Kotarski. Han er simpelthen ikke dygtig nok til at stå i mål for FC København, og det har været bevist så mange gange, siger Thomas Gravesen i Onside og fastslår, at Diant Ramaj er en bedre målmand end kroaten.

I optakten til søndagens opgør mellem Randers FC og FC København blev “løvernes” målmandssituation også analyseret.

Peter Sørensen peger ligeledes på, at et skifte fra Dominik Kotarski til Diant Ramaj er positivt for FCK.

– Jeg synes, han har lavet for mange åndssvage fejl og været med i for meget, der har smittet negativt af på forsvaret. Tiden er inde til at finde en anden, og det har de fundet.

– Det er en målmand, der har givet udtryk for, at han gerne vil væk, og jeg synes ikke, man skal have en nøgleposition udfyldt af en spiller, der gerne vil væk. De kommer ikke til at savne ham, lyder det fra Peter Sørensen.

FC København forhandlede inden søndagens kamp med Dinamo Zagreb om Dominik Kotarski, men spørgsmålet er, om den handel falder til jorden, hvis kroaten har udsigt til en længere skadespause.

Omfanget af Kotarskis skade kendes i skrivende stund ikke.







TIPSBLADET SPECIAL

Quiz til kampen – nyt format til Champions League

Superliga-klub har skuffet i 15 år

Bekræfter FCK-exit? ‘Der er noget under opsejling’

Forlader FCK: ‘Virker demotiveret og uengageret’

Afsløring: Græsk storklub køber Horsens-talent

Svensson med skadestatus: ‘Han bliver ikke klar’

Født i Danmark – nu henter storklub ham

AGF-boss joker: Han bliver sat af igen



LIVE

Superliga-LIVE: AGF bekræfter racistiske tilråb

Vild stemning venter: ‘Det er Brøndby-‘light’

Lyngby kæmpede sig til pokalsejr

Bekræfter forhandlinger med Superliga-klub

Brøndby-flop åbner op om fremtiden



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie afslører vild detalje om FCK-transfer

Efter FCK-kritik: Speakman har ramt noget rigtigt

Barcelona med drømmescoringer i CL-sejr

Bekymret for Superligaen: ‘Det er stukket helt af’

– Alle taler om Valdemar Byskov

Hylder Superliga-træner: ‘De kunne ikke score mål’

Langer ud efter AGF’er: ‘Sorry to say’

I svime over SL-stjerne: ‘I spil til landsholdet’



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Hvor blev den angriber af, AGF?

Her kan du se Napoli mod Arsenal

Pres på? ‘Højlund kan blive meget bedre’

Liverpool – Atletico Madrid

Et forvirrende transfervindue i Silkeborg, men…

Froholdt deler nyt efter skrækskade

Stort medie: Klopp skal måske kigge mod Ramaj

Napoli – Arsenal

Bruun: ‘Ser dem slet ikke vinde mesterskabet’

Brøndby-stjerne trækker overskrifter: Latterligt!

Dansker hyldes for pragtpræstation mod Bayern