Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) har lørdag fordømt det, som forbundet kalder et koordineret og vedvarende forsøg på at undergrave sportens organ og dets præsident, Gianni Infantino.
Det sker i et opslag på det sociale medie X.
– Den seneste tids dækning har indeholdt udokumenterede påstande og beviseligt falske beskyldninger vedrørende Fifa og dets præsident, lyder det.
Forbundet nævner ikke, hvilke påstande og beskyldninger der ifølge forbundet er falske.
Infantino er blevet mødt af opfordringer til at træde tilbage, efter at han havde fremlagt en nu skrinlagt privat investeringsplan.
Uefa har dog fastholdt sin trussel om at boykotte VM-slutrunderne, efter at planen er blevet lagt i graven.
Fifa skriver, at det “byder berettiget kritisk søgelys velkommen”.
– Men kritisk søgelys er ikke en genvej til at fordreje kendsgerninger, forstærke udokumenterede påstande eller skabe afledningsmanøvrer, der er skabt til at undergrave fremskridt.
– De steder, hvor dækningen er upræcis eller vildledende, vil Fifa straks udfordre den, lyder det.
Fifa kommer ikke ind på, hvilken dækning der ifølge forbundet er upræcis eller vildledende.
Fredag skrev den britiske avis The Telegraph, at Infantino havde et forhold til en yngre kvindelig medarbejder i Uefa, mens han var generalsekretær for det europæiske fodboldorgan.
Avisen afslører ikke, hvor den har sine oplysninger fra, men skriver, at den har talt med kolleger og ledende medarbejdere i Uefa.
Infantino har været gift med Leena Al Ashqar siden 2001. De har fire børn sammen.
Han kom til Uefa i 2000 og blev generalsekretær i 2009. I 2016 fratrådte han og blev chef for Fifa.
The Telegraph har talt med kilder i Uefa, som hævder, at Infantino sørgede for, at kvinden fik et fratrædelsesbeløb på mindst et sekscifret beløb, da hun forlod organisationen.
The Telegraph skrev, at kvinden blev forfremmet af Infantino, mens de to var i et forhold. Efter at hun stoppede, betalte Uefa angiveligt for, at hun kunne tage et kursus i erhvervsøkonomi.
I en udtalelse fredag aften indrømmede Uefa ifølge The Telegraph, at der var blevet foretaget en udbetaling, og at forbundet var bekendt med påstandene om, at kvinden havde et forhold til Infantino.
Forbundet oplyste, at det siden har strammet sine regler for at “afspejle standarderne i en moderne, højprofileret organisation”.
Infantino står til at genopstille til valget som præsident til marts næste år, skriver nyhedsbureauet AFP.
RITZAU
LIVE
Superliga-LIVE: Ikke siden 1968 er det sket
NYHEDER
Højlund og Napoli vinder
NYHEDER
Bombede i Superligaen – klubløs i 75 dage
TIPSBLADETS DOM
Vildt VAR-drama – AGF skriver Superliga-historie
NYHEDER
Nørgaard: Dette skal hurtigt fikses i Brøndby
HELT VILDT
Ny Superliga-juvel ‘bliver solgt til vinter’
NYHEDER
Ny Froholdt-udvikling: ‘Usandsynligt’
NYHEDER
Storklub fyrer træner og sportsdirektør
LIVE
Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool
NYHEDER
Ser I med FCK? Solgte stortalenter stråler
NYHEDER
Kane blev redningsmanden for Bayern
NYHEDER
Kommer han på landsholdet? Dansker imponerer
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Tidligere AGF-profil Jon Dagur er ‘uigenkendelig’
NYHEDER
– Han kan blive en topspiller i Brøndby
TRANSFER
Ude af truppen – han er tæt på transfer
NYHEDER
AGF i krise: Taber til FC Nordsjælland
EKSPERT
Færdig i Liverpool? ‘Gør det sværere at få succes’
NYHEDER
Deler nyt om Christian Nørgaard
NYHEDER
Var på blokken: Nu er Bundesliga-træner fyret
NYHEDER
Bo Svensson utilfreds: ‘De ved det godt’
FANKLUBBEN Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution
NYHEDER
Laudrup revser milliardindkøb
TIPSBLADETS DOM
Wow – Superligaens næste store stjerne?
TIPSBLADETS DOM
Store dommerfejl – OB blev snydt!
NYHEDER
– Kan ende med at blive en selvopfyldende profeti
NYHEDER
‘Kampen kaldte på Dolbergs kvaliteter’
NYHEDER
City vinder Manchester-derby
Stjerne solgt til FCM: ‘Det var ikke i timingen’
TOPNYHED
Neestrups succes: ‘Hans opførsel skaber respekt’
NYHEDER
– Sportsligt og økonomisk kan det ikke passe
EKSKLUSIVT
FCM-stjerne udsat for homofobi: ‘Beskæmmende’
NYHEDER
