Gravesen bekymret: ‘Der er noget rivende galt’

Thomas Gravesen virker chokeret over, hvor lidt det danske mandskab er i sync med deres landstræner efter nederlaget til Norge.



– Elefanten i rummet er lidt, at du har to af samme type på midtbanen. Måske er det træneren, der skal vælge én og lade den anden sidde ude, og så må vi i sidste ende tænke på holdets bedste og ikke vores eget bedste. Det er jeg ikke for fin til.

– Det er op til træneren at finde den konstellation, han føler er den rigtige, sagde Pierre-Emile Højbjerg efter nederlaget til Norge.

Den udtalelse var den mest opsigtsvækkende af mange udtalelser fra de danske landsholdsspillere, der pegede ind på en særlig ting.

Brian Riemer og truppen taler forbi hinanden, eller i værste tilfælde taler de ikke samme sprog.

Blandt andet kunne man i TV 2 Sports nedtaktsprogram høre landstræneren selv forklare, at Danmark skulle presse højt.

Bagefter kom både Oliver Provstgaard og Morten Hjulmand med en kontramelding, mens Rasmus Højlund også havde indtrykket af, at passivitet var aftalen fra start.

Det har fået Thomas Gravesen op af stolen hos Viaplay.

– Det er enormt tankevækkende, at der kommer sådan noget støj ud fra en landsholdslejr. Der kom også noget fra Oliver Provstgaard og Morten Hjulmand, at spillerne slet ikke er i sync med Brian Riemer.

– Det er meget, meget bekymrende, at der slet ikke er den her relation mellem træneren og spillerne. De er slet ikke i sync. Anføren kommer ud med den melding. Det understreger bare, at der er noget rivende galt i forholdet mellem spillerne og Brian Riemre, når man er så meget i tvivl om spillerne er trætte eller ej, og om vi spiller passivt eller aggressivt, siger Thomas Gravesen.

Danmark endte med at tabe 3-2 til Norge, hvor de ellers spillede en meget flot kamp.

Næste omgang af Nations League for det danske landshold bliver på søndag i Parken, når de møder Wales klokken 18.00.





► LIVE

LIVE: Medie: Storklub jagter Philip Billing

AGF vil have mangemillionær på toppost

Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’

FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur

Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr

Nævner Felix Beijmo: ‘Stak ud’

‘Det dårligste hold nogensinde’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Finale venter U21-landsholdet: ‘Kæmpestort’

Dansker kan skifte landshold: Jeg har muligheden

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’

‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Fremhæver brandvarm dansker: ‘En stor betydning’

Elias Achouri smidt på porten efter skænderi

Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe

Dansker talte med Damsgaard inden transfer

Forlod FC København – fik en højere løn i FCM

Vild FCK-kamp: ‘Jeg har aldrig set lignende’

Her er Diant Ramaj den næstbedste i verden

OB-profil melder klart ud: ‘Jeg er soldat’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil: ‘Jeg hører ikke på det, han siger’

Bekymring i Holland: Dansk stjerne forlod træning

Dansk midtbanespiller forført af verdensstjerne

Polsk træner var på vej til OB

Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg

Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark

Yussuf Poulsen deler godt nyt efter FCK-opgør

Ronaldos kone med opsigtsvækkende udmelding

‘Det har jeg oplevet for meget med landsholdet’

Fælder dom over Luis Binks: ‘Dét siger alt!’

FC Midtjylland køber profil i 1. division