• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Flemming Østergaard, Dan Hammer og Niels Christian Holmstrøm er gået i verbal infight.

Af Ole Hoffskov

For få år tilbage havde Flemming Østergaard, Dan Hammer og Niels Christian Holmstrøm det til fælles, at de alle tre var lederskikkelser i FC København. Siden da har de to førstnævnte forladt den danske mesterklub, og det er måske meget godt. For den dag i dag er trioen tilsyneladende ikke enige om ret meget - eller rettere sagt "Don Ø" er ikke enig med Hammer og Holmstrøm.

Flemming Østergaard forstår blandt andet ikke, at både Dan Hammer og Niels Christian Holmstrøm deltager i TV3+ programmet "Fodbold Uden Filter". Det program var de nemlig enige om, var et "lorteprogram"

- Men de har vel brug for pengene, eller måske er de bange for at blive glemt, skrev Østergaard fredag i en klumme i Ekstra Bladet.

Denne kommentar har fået Niels Christian Holmstrøm til at reagere. Til dagens udgave af B.T. siger han:

- Det er ikke første gang, at Flemming Østergaard kommer med historier taget ud af sin egen virkelighed, lyder det fra Holmstrøm.

Dan Hammer fortæller til samme avis, at han ikke var meget for at deltage i programmet, da han var ansat i FCK, men i dag ser han ingen problemer ved det. Iøvrigt synes han ikke, det er et lorteprogram.