• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Martin Davidsen

Keepertalent skifter fra OB til FC Vestsjælland

Keepertalent skifter fra OB til FC Vestsjælland
Illustration

Den unge målmand Frederik Schram skifter fra OB til FC Vestsjælland.

Af Martin Davidsen

Midt i debatten om talenter i dansk fodbold, skifter en et ungt målmandstalent klub. Der er tale om den unge keeper Frederik Schram, der skifter klub fra OB til FC Vestsjælland. Det skriver spilleren selv på sin Instagram-profil.

Den islandske keeper har været tilknyttet OB, hvor han har vogtet målet på klubbens U/19-hold, men da OB i forvejen råder over en spændende målmand i Casper Radza, søger Schram altså nu videre. Radza er en del af et talentfuld kuld, som OB har rykket op på klubbens førstehold de senere år.

Frederik Schram har flere gange været inde omkring de islandske unglandshold - senest U/21-landsholdet, der har kvalificeret sig til de afgørende playoff-kampe om at komme med til EM-slutrunden næste sommer.

Schram kommer altså til at være en del af FC Vestsjælland, hvor Superliga-holdets førstemålmand lige nu er Thomas Mikkelsen.

Superliga

Optakt: Hobro IK - Randers FC
Optakt: Hobro IK - Randers FC

Hobro har vundet de seneste tre hjemmekampe og kæmper nu for at komme væk fra sidstepladsen, mens Randers FC omvendt ...

Mere Superliga

Fokus