La Liga-boss: Real lever i en anden galakse

Javier Tebas mener, at Real Madrid kritiserer dommer for at dække over egne mangler.



La Ligas præsident, Javier Tebas, har ikke meget til overs for den dommerkritik, som Real Madrid har rettet efter weekendens nederlag mod Atlético Madrid.

– Så er de i gang igen med at opbygge den samme gamle fortælling om den evige sammensværgelse, lyder det fra Javier Tebas ifølge AFP.

Real Madrid-træner José Mourinho tiltrak sig stor opmærksomhed, da han ankom til pressemødet efter kampen med udprint af to situationer, som i hans øjne burde have udløst røde kort til Atlético.

– At påstå, at dommerne modarbejder Real Madrid, svarer til at leve i en anden galakse, mener Tebas.

– Den fortælling tjener som en undskyldning for at dække over andre mangler, der er tydelige i sæsonens første kampe. Det er mere bekvemt at pege på en sammensværgelse end at forklare, hvad der rent faktisk foregår på banen.

Mourinho mente ikke, at kampdommer Miguel Angel Ortiz Arias kunne håndtere presset. Han undrer sig over, at ligaen havde påsat en dommer på 41 år, som aldrig har dømt internationalt.

– Hvad er det præcis, der efterlyses? Dommerafgørelser baseret på indtægter, seertal eller klublogo? Sikke en måde at forstå ligeværd i turneringen på, tordner Tebas.

– Real Madrid er afgørende for La Liga. Men at påstå, at La Liga intet er værd uden dem, afslører en manglende respekt for de øvrige klubber, deres fans og deres historie. Turneringen tilhører ikke nogen bestemt part.

Det er langtfra første gang, at Real Madrid offentligt ytrer sig negativt om dommere og mener, at klubben er et offer.

Real Madrid tabte 1-2 til Atlético og er efter syv runder seks point efter førerholdet fra FC Barcelona.





► LIVE

LIVE: Dolberg opereret efter grim skade

Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

Her er Kasper Hjulmands nye job



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’

Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF

AGF vil have mangemillionær på toppost

Så mange millioner er Kasper Høgh værd

FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur

Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’

FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tjente millioner på FCK-kamp

Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending

FC København-spiller vender hjem med nul minutter

Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’ 

Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning

Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’

Ronaldo undskylder for drama i København

FCK-profil lå på stranden – så ringede landstræner

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas

Forlod FC København – fik en højere løn i FCM