Afslører: Derfor føler Ronaldo sig forrådt

Cristiano Ronaldo føler sig forrådt af landstræner Jorge Jesus, lyder det nu.



‘Jeg kan stadig ikke tro det. Der er ingen undskyldning for det.’

Sådan skrev en portugisisk journalist til Tipsbladet sent torsdag aften, efter at det stod helt klart, at Cristiano Ronaldo har forladt det portugisiske landshold godt et døgn timer før en vigtig landskamp mod Danmark. 

Dramaet udfoldede sig i Parken, hvor Portugals landstræner, Jorge Jesus, forklarede, hvorfor han ikke havde benyttet Ronaldo mod Norge, og at superstjernen ikke nødvendigvis ville få spilletid mod Danmark. 

Kort tid efter forlod Ronaldo pludselig Parken før holdets træning. Angiveligt til stor overraskelse for de øvrige portugisere. 

  • Ronaldo har selv skrevet følgende på Instagram:
  • Efter landstrænerens pressemøde og i forlængelse af en samtale med præsidenten for det portugisiske fodboldforbund har jeg truffet beslutningen om at forlade det portugisiske landsholds lejr.
  • Når tiden er inde, vil jeg fortælle hele sandheden til det portugisiske folk om de årsager, der ligger til grund for min afsked med landsholdet, som jeg altid har givet alt for.
  • Nu er det tid til at ønske Portugal og alle mine holdkammerater – uden undtagelse – alt det bedste

Nu melder Edu Aguirre, der er journalist hos El Chiringuito og menes at være venner med Ronaldo, hvorfor det endte sådan for den portugisiske stjerne. 

Ifølge Edu Aguirre bad Jorge Jesus således Ronaldo om tilgivelse for at lade angriberen varme op i 30 minutter uden at komme ind mod Norge. Det skete ved et møde mellem de to og præsidenten for det portugisiske forbund onsdag morgen. 

Ved selvsamme møde lovede Jorge Jesus angiveligt, at han ville sende en offentlig undskyldning og forklare situationen ved pressemødet i Parken. 

Men det skete ikke, som Ronaldo havde håbet, og i stedet følte han ifølge Edu Aguirre, at Jorge Jesus sagde usandheder, og at han forsøgte at vise, at Ronaldo bare er hvilken som helst anden spiller. 

Noget, der gjorde Ronaldo vred, og superstjernen føler sig derfor forrådt af landstræneren. Af den grund er han tager hjem til Madrid.

På pressemødet onsdag sagde Jorge Jesus blandt andet, at det ikke lå i kortene, at Ronaldo ville få spilletid mod Danmark. 

– Jeg har selvfølgelig snakket med Cristiano Ronaldo, og hvis jeg mener, der er behov for, at han skal spille 30 minutter, så spiller han 30 minutter. Det er mig, der er træner, og jeg skal ikke lægge mine planer efter ham, sagde han ifølge TV 2.

Den engelske tv-vært Piers Morgan, der er venner med Ronaldo og har interviewet ham flere gange, skriver også på X, at Jorge Jesus melding om, at der ikke er problemer mellem landstræneren og Ronaldo, er “bullshit”. Han skriver også, at Ronaldo ikke blot har forladt holdet, fordi holdets succes er vigtigere end Ronaldos succes.

Cristiano Ronaldo forlod Danmark sent onsdag aften i sit privatfly, der satte kursen mod Madrid. Portugals landshold møder Danmark torsdag kl. 20.45 i Parken.

Se Tipsbladets landsholdsprogram Klaphatten herunder eller på Tipsbladets YouTube-kanal. Her vender vi alt om kampen mod Portugal.





► LIVE

LIVE: FCK-profil ramt af kyssesyge

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

Brøndby blandt verdens mest intense hold

‘Han har altid været et problem for Portugal’

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur

– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?

– Så er han nok færdig Manchester United!

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

Her kan du se LASK mod Liverpool

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Færdig hos dansk tophold: ‘Motivationen er væk’

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

Flere stjerner utilfredse med Man Utd-ledelse



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Langer ud efter verdensstjerne: ‘Sikke en idiot’

Her kan du se Bodø/Glimt mod Borussia Dortmund

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’

‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’

Lønfest i Superliga-klub: Store bonusser udbetalt