Ebbe Sand stoppede som assistentlandstræner, før han kom i gang. Men hvis Kasper Hjulmand kan bruge ham i fremtidens trænerstab, takker han ikke nej på forhånd.
Det var formentlig danmarkshistoriens korteste ansættelse som assistenttræner på landsholdet. Ebbe Sand nåede bare to måneder i jobbet under Åge Hareide. Men hvis Kasper Hjulmand kan bruge ham i fremtidens trænerteam, er Sand åben, siger han til Politiken.
Hjulmand overtager jobbet fra Hareide til sommer. De står dog på forhånd klart, at Hareide ikke får flere kampe i spidsen for landsholdet, fordi de planlagte testkampe er aflyst, og EM-slutrunden er udsat.
Læs også:Officielt: Sommertestkampe udskydes - Hareide færdig som landstræner
Så Sand når heller ikke at stå ved siden af Hareide i en landskamp, men skulle nordmanden ønske ham med i et nyt job eller Hjulmand pege på ham som angrebstræner, er Sand lutter øren.
- Det har jeg ikke tænkt på. Men jeg udelukker ikke noget, siger han til Politiken.
Den nu 47-årige Ebbe Sand spillede 66 landskampe og scorede 22 mål som aktiv. Gennem seks år var han desuden angrebstræner på landsholdet under Morten Olsen.
Læs også:Sidste punktum er sat for Hareide: Det har været en fantastisk tid
Sand overtog jobbet som assistenttræner for Åge Hareide, efter Malmö FF udpegede Jon Dahl Tomasson som ny cheftræner i begyndelsen af januar måned. Han vidste på forhånd, at det ville blive en kort ansættelse frem til og med EM, men den endte altså med at blive endnu kortere end planlagt.
Danmark skulle have spillet to testkampe i marts mod England og Færøerne, men de er aflyst. Det samme er de to opgør mod Norge og Sverige, som skulle have udgjort optakten til EM.
Læs også:Ebbe Sand mister drømmetjans: Jeg har altså mere ondt af Hareide
Læs også:Zorniger afslører i interview: Afviste rollen som sportsdirektør i Brøndby
Læs også:Ekspert giver sit bud: Sådan stiller Hjulmand op med landsholdet
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
Chelsea og United holder øje med Barcelona-profil
Barca på jagt efter stjerneduo
Arsenal lurer på tidligere Chelsea-back
Dele Alli bønfalder formanden om PSG-skifte
Argentiner kan afløse Zinedine Zidane
Fokus
Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
I januar tager Tipsbladet hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de indgik i transfervinduet fra august til start-oktober.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk