• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Landshold Andreas Arp

Nations League-kampprogram: Tyskland jagter revanche

Tipsbladet.dk giver dig her et overblik over de kommende kampe i UEFA's helt nye landsholdskoncept.

Af Andreas Arp

UEFA Nations League fik en glimrende start i september, og nu er anden runde af gruppespillet så godt i gang for de 55 deltagende nationer. 

Særligt Spanien imponerede i første runde under den nye landstræner Luis Enrique i A-ligaen, hvor det blev til både en 2-1-sejr over VM-bronzevinderne fra England og en knusende 6-0-sejr over viceverdensmestrene fra Kroatien. 

Læs også: Nations League-overblik: Sådan ser puljerne ud efter weekenden

Vi har lavet et overblik over de 16 forskellige grupper, inden kampene mandag og tirsdag sparkes i gang, og nu giver vi dig også et opdateret overblik over, hvilke kampe man kan se frem til i de kommende dage. 

Mandag aften venter et topbrag i A-ligaens gruppe 4, når Spanien møder England igen, mens tirsdag byder på et spændende opgør mellem verdensmestrene fra Frankrig og kriseramte Tyskland, som jagter revanche efter lørdagens nederlag til Holland.

Læs også: Nu starter Nations League igen: Sådan hænger det sammen

En videre forklaring af det nye landsholdskoncept kan i øvrigt findes her.

Kamptidspunkterne er angivet i parentes, og såfremt kampen vises i TV, er kanalen også angivet. Ved færdigspillede kampe er det resultatet, som er angivet i parentesen. 

Nations League-kampprogram - oktober

Torsdag
A-ligaen:

Gruppe 3: Polen - Portugal (2-3)

B-ligaen:
Gruppe 2: Rusland - Sverige (0-0)

C-ligaen: 
Gruppe 1: Israel - Skotland (2-1)
Gruppe 4: Montenegro - Serbien (0-2)
Gruppe 4: Litauen - Rumænien (1-2)

D-ligaen:
Gruppe 3: Færøerne - Aserbajdsjan (0-3)
Gruppe 3: Kosovo - Malta (3-1)

Fredag
A-ligaen:

Gruppe 2: Belgien - Schweiz (2-1)
Gruppe 4: Kroatien - England (0-0)

B-ligaen:
Gruppe 3: Østrig - Nordirland (1-0)

C-ligaen:
Gruppe 2: Estland - Finland (0-1)
Gruppe 2: Grækenland - Ungarn (1-0)

D-ligaen:
Gruppe 2: Moldova - San Marino (2-0)
Gruppe 2: Hviderusland - Luxembourg (1-0)

Lørdag
A-ligaen:

Gruppe 1: Holland - Tyskland (3-0)

B-ligaen:
Gruppe 1: Slovakiet - Tjekkiet (1-2)
Gruppe 4: Irland - Danmark (0-0)

C-ligaen:
Gruppe 3: Norge - Slovenien (1-0)
Gruppe 3: Bulgarien - Cypern (2-1)

D-ligaen:
Gruppe 1: Letland - Kazakhstan (1-1)
Gruppe 1: Georgien - Andorra (3-0)
Gruppe 4: Armenien - Gibraltar (0-1) 
Gruppe 4: Makedonien - Liechtenstein (4-1)

Søndag
A-ligaen:

Gruppe 3: Polen - Italien (0-1)

B-ligaen:
Gruppe 2: Rusland - Tyrkiet (2-0)

C-ligaen: 
Gruppe 4: Rumænien - Serbien (0-0)
Gruppe 1: Israel - Albanien (2-0)
Gruppe 4: Litauen - Montenegro (1-4)

D-ligaen:
Gruppe 3: Aserbajdsjan - Malta (1-1)
Gruppe 3: Færøerne - Kosovo (1-1)

Mandag
A-ligaen:
Gruppe 2: Island - Schweiz (20.45) - Vises på Eurosport 2
Gruppe 4: Spanien - England (20.45) - Vises på 6'eren

B-ligaen:
Gruppe 3: Bosnien - Nordirland (20.45)

C-ligaen:
Gruppe 2: Finland - Grækenland (20.45)
Gruppe 2: Estland - Ungarn (20.45)

D-ligaen:
Gruppe 2: Luxembourg - San Marino (20.45)
Gruppe 2: Hviderusland - Moldova (20.45)

Tirsdag
A-ligaen:

Gruppe 1: Frankrig - Tyskland (20.45) - Vises på 6'eren

B-ligaen:
Gruppe 1: Ukraine - Tjekkiet (20.45)
Gruppe 4: Irland - Wales (20.45) - Vises på Eurosport 2

C-ligaen:
Gruppe 3: Slovenien - Cypern (20.45)
Gruppe 3: Norge - Bulgarien (20.45)

D-ligaen:
Gruppe 1: Kazakhstan - Andorra (16.00)
Gruppe 4: Armenien - Makedonien (18.00)
Gruppe 1: Letland - Georgien (20.45)
Gruppe 4: Gibraltar - Liechtenstein (20.45)

Foto: Getty Images

Superliga

Mere Superliga

Fokus