PSG henter argentinsk stortalent
2016-03-14 19:15

Bordeaux meddeler, at man skiller sig af med den tidligere Bayern München-back, der har ageret cheftræner for den sydfranske klub siden sommeren 2014.

Willy Sagnol er fortid i Bordeaux. Det meddeler den franske klub, efter man i weekenden tabte med hele 4-0 til de sydfranske rivaler fra Toulouse. En kamp, hvor den danske Toulouse-anfører Martin Braithwaite i øvrigt fik scoret en enkelt kasse. 

Bordeaux har kun vundet én kamp i klubbens sidste syv kampe, og man har kun fem point ned til nedrykningsstregen. Den franske klub skriver følgende på klubbens hjemmeside: 

- Bordeaux og Willy Sagnol er blevet enige om at ophøre samarbejdet. Beslutningen træder i kraft med øjeblikkelig virkning, og den er blevet retfærdiggjort af den seriøse sports-situation, klubben er i. Klubben ønsker at takke Willy Sagnol for sit engagement og sin loyalitet. 

Det bliver Ulrich Ramé, der tager over for Bordeaux. Ramé var at finde i klubben som målmand fra 1997 til 2011.

Bordeaux møder i weekenden Bastia, der har et point mere end mandskabet, Laurent Blanc førte til det franske mesterskab i 2009.

SENESTE NYT...
OP | NED