• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Ligue 1 Anders Dehn

Lyon forhandler med familien: Joachim Andersen er ankommet

Foto: Getty Images

Joachim Andersen bliver Danmarks dyreste fodboldspiller, hvis hans skifte til Lyon går i orden. Ifølge klubbens præsident foregår forhandlinger netop nu, og spilleren er rejst fra sin ferie til det franske.

Af Anders Dehn

- Vi håber på, at Joachim Andersen ankommer hurtigst muligt.

Allerede i går bekræftede Lyons sportsdirektør, Juninho, at klubben var ved at hente Joachim Andersen til klubben. Nu er den danske midtstopper så ankommet, og forhandlingerne om købet er i fuld gang.

Læs også: Præsident bekræfter: Andersen er blevet solgt - bliver Danmarks dyreste

Det fortæller klubpræsident Jean-Michel Aulas på et pressemøde torsdag.

- Andersens familie er i forhandlinger med Florian Maurica (klubbens rekrutteringschef, red.). Han ankom til Bron (den lokale lufthavn, red.) tidligt på eftermiddagen, lyder det fra Aulas.

Joachim Andersen skulle have været med Danmark til U21-EM i juni, men var skadet og måtte se turneringen hjemmefra. Til gengæld kan han glæde sig over, at han bliver historiens dyreste dansker, hvis skiftet går igennem.

Præsidenten for hans nuværende klub, Sampdoria, Massimo Ferrero, afslørede i sidste uge, at prisen lå på 24 millioner euro, hvilket svarer til godt 180 millioner kroner. Med bonusser kan prisen stige til 225 millioner.

Et stort køb, som sportsdirektør Juninho ser frem til at lande.

- Vi vil være kommet langt med transfervinduet, hvis vi henter Andersen. Vi vil se i træningskampene, om vi har nogle huller. Jeg er meget tilfreds med transfervinduet. Hvis vi formår at fastholde vores offensive kraft, er det rigtig godt, siger han.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Esbjerg fB - AaB

Det kan meget vel komme til at handle om nerver, tålmodighed og endnu flere nerver, når Esbjerg fB hjemme møder AaB. Hvem vinder?

Optakt: AGF - Randers FC

Superligaen er endelig på programmet igen, og ingen kampe har vi ventet længere på end denne. Den bliver afgørende for top 6.