• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Ligue 1 Lasse Sylvest Mikkelsen

Monaco og Mbappe i kontraktforhandlinger

Monaco og Mbappe i kontraktforhandlinger
Foto: Stu Forster/GettyImages

Monaco og Kylian Mbappe har indledt forhandlinger om en kontraktforlængelse, siger klubbens præsident.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Mbappe, som er en af de mest eftertragtede spillere i sommerens transfervindue, er senest blevet rygtet til Real Madrid i en ny rekordhandel.

Manchester City har også været nævnt som en mulig destination for den unge franskmand, men ifølge BBC, så tæver den engelske klub med at matche Real Madrids bud, som efter sigende skulle være på 180 millioner euro - svarende til 1,4 millarderr kr ca.

Ifølge Monacos vicepræsident, Vadim Vasilyev, så har Monaco modtaget flere seriøse forespørgsler, men tilføjer:

- Vi diskuterer en kontraktforlængelse med Kylian, og vi håber at nå frem til en aftale.

Tidligere på måneden, anklagede Monaco nogle af europas topklubber for at tage ulovlig kontakt til den 18-årige angriber, og i en udtalelse skrev de at nogle af "europas største klubber" havde taget kontakt til den franske landsholdsspiller uden klubbens tilladelse.

Selvom Monaco har truet med at indgive en anklage til Fifa for at få dem til at give disciplinære sanktioner til de klubber, som har taget kontakt ti Mbappe uden klubbens tilladelse, så har Fifa udtalt, at de endnu ikke har modtaget nogen klage.

Ifølge BBC så er Manchester City den eneste engelske klub, som skulle være anklaget,

Superliga

Mere Superliga

Fokus