• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Aalesund har endnu engang solgt Anders Lindegaard til Manchester United på klubbens hjemmeside.

Af Søren Hanghøj Kristensen

Aalesund har gjort det en gang før - og nu gør de igen. Skriver en historie på klubbens hjemmeside, der offentliggør salget af Anders Lindegaard til Manchester United.

Ved at udskifte et enkelt ciffer på Aalesunds hjemmeside kan man engang imellem være heldig at finde en nyhed, som endnu ikke er publiceret. DR gjorde det torsdag i sidste uge, og i dag har tipsbladet.dk altså også gjort det.

Aalesund skriver følgende i nyheden på klubbens hjemmeside:

-  Anders Lindegaard blev i dag enig med Manchester United om sin personlige aftale og er dermed klar for en af verdens største fodboldklubber klubber fra 1. januar 2011! AaFK og Manchester United blev enige om en overgang tidligere i denne uge, og i dag har Anders gennemført lægetjekket og skrevet under med klubben.

Anders Lindegaard befinder sig i øjeblikket på Manchester Uniteds træningsanlæg. Men med nyheden fra Aalesunds hjemmesiden in mente, er det nu officielt, at de to klubber er enige - og har været det i flere dage.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020

Superliga

Mere Superliga

Fokus