• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Victor Risager

Arsenal-legende: Emery er klubbens bedste køb

Arsenals bedste handel denne sommer har været at sikre sig Unai Emery som klubbens cheftræner, mener en af klubbens tidligere profiler.

Af Victor Risager

Det har været en travl sommer for Arsenal, der har hentet intet mindre end fem spillere til førsteholdstruppen.

Men det bedste køb, klubben har foretaget sig hidtil, var også det første, de foretog. Det var således at sikre sig den tidligere Paris Saint-Germain-træner Unai Emery som Arsene Wengers afløser, mener den tidligere Arsenal-stjerne Robert Pires.

- Det bedste køb, mener jeg, er træneren Unai Emery. Selvfølgelig tror jeg på spillerne, og især de nye spillere. Men for Emery er det meget vigtigt at starte godt. Han ved, at han er hos en stor klub og har meget pres, men jeg tror, han har den rette personlighed og mentalitet.

- Han vandt i Spanien. Han vandt i Frankrig. Han har meget erfaring, og jeg håber for hans og Arsenals skyld, at han får succes med klubben, fortæller franske Pires til Sky Sports.

Indenfor kridtstregerne er målmanden Bernd Leno, forsvarsspillerne Sokratis Papastathopoulos og Stephan Lichtsteiner samt midtbanespillerne Lucas Torreira og Matteo Guendouzi kommet til London-klubben.

Den nye cheftræner har en fortid hos klubber som Sevilla og Paris Saint-Germain. Med førstnævnte vandt han blandt Europa League tre år i træk.

Superliga

Mere Superliga

Fokus