• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Victor Risager

Birmingham skiller sig af med cheftræneren

Cheftræner Garry Monk forlader Birmingham City.

Af Victor Risager

Danske Kristian Pedersen skal have ny cheftræner i Birmingham City.

Det står klart, efter at den engelske Championship-klub tirsdag eftermiddag annoncerede i en pressemeddelelse, at cheftræner Garry Monk forlader klubben. Heri skriver de, at besytrelsen i klubben mener, at det vil gavne klubben på lang sigt. 

Garry Monks afgang fra Birmingham sker i kølvandet på, at Sky Sports i sidste uge kunne afsløre, at der var uenigheder mellem cheftræneren og klubbens ledelse.

Især skulle Monk have været utilfreds med, at klubben sendte offensivspilleren Jota til Aston Villa, mens han også var uenig med klubbens direktør, Xuandong Ren, i forbindelse med klubbens transfer- og lønbudget.

Garry Monk overtog cheftrænertjansen i klubben i marts 2018, hvor han hurtigt reddede klubben fra nedrykning. I den forgangne sæson førte han Birmingham til en 17.-plads, selvom de fik fratrukket ni point som følge af økonomiske problemer.

Pep Clotet, der var assistent til Monk, overtager cheftrænerjobbet i Birmingham midlertidigt.

Superliga

Optakt: AGF - Silkeborg IF

AGF har tidligere haft en tendens til at sætte hold, der er dårligt kørende, i gang. Men gentager det sig søndag efte...

Mere Superliga

Fokus