• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Oliver Okstrøm

Conte hiver Chelsea i retten

Antonio Conte går nu rettens vej i sagen om manglende kompensation i forbindelse med fyringen af ham i Chelsea.

Af Oliver Okstrøm

I sommer fyrede Chelsea Antonio Conte og erstattede ham med landsmanden Maurizio Sarri på cheftrænerposten i klubben. Siden har der været forlydender om problemer for Conte med at modtage kompensation for fyringen.

Derfor vil Conte nu angiveligt hive Chelsea i retten. Det melder det engelske medie Sky Sports.

Tidligere er det også kommet frem, at Conte samlet set mener, at den engelske storklub skylder ham op mod 170 millioner kroner for fyringen samt skade af italienerens omdømme, som nu lader til at få en afgørelse.

Chelsea har ellers eftersigende forsøgt sig med en aftale udenom retslokalerne, men det har Conte afvist at deltage i. Derimod har han instrueret sine advokater i at lægge sag an, som dels vil blive ført i arbejdsretten og en i sportens voldgiftsret, CAS.

Når Chelsea ikke har betalt pengene, så skyldes det sandsynligvis, at klubben mener, at Conte har kostet klubben store penge, da hans behandling af klubbens tidligere angriber Diego Costa endte med, at han blev solgt til Atletico. Samtidig mener man også, at den italienske træner undlod at dukke op til sponsor-arrangementer, komme for sent til pressemøder og parkere forkert på klubbens træningsanlæg.

Conte nåede at være i Chelsea i to sæsoner, hvor det i den første blev til en Premier League-titel, hvorefter han vandt FA Cuppen sæsonen efter.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Brøndby IF - AGF

AGF jagter sæsonens anden sejr og den første på Brøndby Stadion siden 2007. Brøndby IF jagter topholdene FC København og FC Midtjylland.