Flemming Pedersen, der i forvejen var Head of Football Philosophy and Player Development i Brentford, har fået ansvaret for klubbens U/21-hold.

Siden i sommer har det danske aftryk i Brentford FC været til at få øje på. Andreas Bjelland og Lasse Vibe blev hentet til klubben, Rasmus Ankersen blev sportsdirektør, og Flemming Pedersen fik den mundrette titel Head of Football Philosophy and Player Development.

Nu har sidstnævnte fået udvidet sine opgaver i den klub, som Matthew Benham, der også er hovedaktionær i FC Midtjylland, ejer. Pedersen er således blevet cheftræner for Brentfords U/21-hold, skriver klubben på sin hjemmeside.

- Da vi hentede Flemming til klubben, fremhævede vi hans erfaring som træner. Han er masser af erfaring med at udvikle og implementere en spillestil, som kan løbe gennem hele klubben fra top til bund. Han har arbejdet med spillere og trænere fra førsteholdsniveau til ungdomsspillere på akademiet og hjulpet på ungdomsholdet, da Lee Carsley (tidligere ungdomstræner, red.) var cheftræner, siger sportschef Rasmus Ankersen til klubbens hjemmeside.

Pedersen får klublegenden Kevin O'Connor som sin assistent. O'Connor har spillet over 500 kampe for Brentford og blev i 2015 optaget i klubbens Hall of Fame. Han var midlertidig cheftræner for ungdomsholdet, inden Flemming Pedersen altså nu har fået jobbet permanent. 

Den danske træner har tidligere arbejdet for både FC Helsingør, FC København og FC Nordsjælland. Hos sidstnævnte var han en del af trænerteamet under Morten Wieghorst og Kasper Hjulmand, da man vandt to pokaltitler, mesterskabet og spillede i Champions League. Han fulgte også med som first team coach, da Hjulmand skiftede til Mainz.

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvilken Superliga-klub har overrasket mest positivt i denne sæson?