• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Ole Hoffskov

David Moyes siger op i Sunderland

David Moyes er trådt tilbage som Sunderland-manager.

Af Ole Hoffskov

David Moyes er færdig som manager for Sunderland.

Klubben rykkede ud af Premier League med et brag i den netop afsluttede sæson, og det har David Moyes nu taget konsekvensen af. Sunderland meddeler på klubbens hjemmeside, at den tidligere Everton- og Manchester United-manager har sagt op.

- Davids opsigelse er vanskelig for alle, der er involveret i klubben. Han har arbejdet utrætteligt gennem hele sæsonen for at undgå nedrykning, men nu har han valgt at forlade klubben uden at kræve kompensation, og det siger en masse om hans karakter, siger Sunderlands formand, Ellis Short, til klubbens hjemmeside.

David Moyes er ked af, at han ikke formåede at sikre Sunderland overlevelse i Premier League.

- Jeg vil gerne takke Ellis Short og bestyrelsen for at give mig muligheden for at blive Sunderland-manager. Jeg vil også gerne takke fansene for at bakke så passioneret op om klubben. Jeg ønsker spillerne og min efterfølger alt det bedste i bestræbelserne på at komme tilbage i Premier League, siger David Moyes.

Det er uvist, hvem der bliver ny Sunderland-manager.

Superliga

Mere Superliga

Fokus