• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Mikkel Sloth

Efter gigantisk lussing: Engelsk danskerklub donerer løn til velgørenhed

Foto: Getty Images

Pierre Emile Højbjerg, Jannik Vestergaard og resten af Southamptons spillere giver nu sig selv en økonomisk straf efter det rekordstore nederlag på 0-9 til Leicester

Af Mikkel Sloth

Fredagens danskermøde i Premier League blev kort og godt historisk. Her tangerede Kasper Schmeichel og Leicester rekorden for den største sejr i Premier Leagues historie, da de vandt med vanvittige 9-0 på udebane over Southampton. 

Det var derfor naturligvis også et historisk stort nederlag for Southamptons vedkommende, hvilket klubbens danske anfører, Pierre Emile Højbjerg, har været ude at undskylde for. Men, det bliver ikke blot ved undskyldningen for Højbjerg og holdkammeraterne, som desuden tæller endnu dansker i form af forsvarsspilleren Jannik Vestergaard.

Læs også:Ærlig Solskjær: Forkert af VAR at tildele os det første straffe

På sin hjemmeside oplyser Southampton, at spillerne har brugt hele weekenden på at træne benhårdt for at opveje præstationen over for klubbens fans - og nu tager de endnu et skridt.

Spillertruppen har, angiveligt på eget initiativ, valgt at donere deres løn fra i fredags til klubbens egen velgørenhedsorganisation, Saints Foundation, Hvor stor donationen bliver, meldes der ikke noget om, men med de generelle lønninger i Premier League in mente, kan det godt gå hen at blive et mærkbart beløb.

Læs også:Klopp om Liverpool-comeback: Jeg elskede det

Der venter nu Southampton en ualmindeligt svær uge. To gange skal man nemlig forbi de forsvarende engelske mestre fra Manchester City, som også i denne sæson kæmper med i toppen. Første gang i morgen, tirsdag, i Carabao Cuppen og igen på lørdag i Premier League.

Dermed får Højbjerg, Vestergaard og co. deres sag for, når de skal forsøge at revanchere blamagen fra i fredags.

Læs også:Pochettino: Vi er ikke det samme hold som i sidste sæson

Læs også:Dansk Southampton-kaptajn efter rekordnederlag: Jeg kan kun undskylde

Læs også:REKORD: Leicester skriver historie efter 9-0-sejr