• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Anders Dehn

Engelsk klubchef går forrest: Giver afkald på hele sin løn

Foto: Getty Images

Mark Jenkins, der er direktør i West Bromwich Albion, får ingen løn, før engelsk fodbold begynder igen.

Af Anders Dehn

De seneste dage har debatten om løn og hjemsendelse af ansatte raset i engelsk fodbold. Nu går en af de mange klubchefer forrest og giver afkald på hele sin løn, så længe fodbold ligger på is.

Mark Jenkins, der er administrerende direktør i Championship-klubben West Bromwich Albion, siger til klubbens hjemmeside, at han ikke skal have løn foreløbig. Derudover går resten af ledelsen også ned i løn.

Læs også:Rooney banker i bordet: De sidste par dage har været en skændsel

- Jeg synes, det kun er passende, så længe denne nedlukning står på, at jeg giver afkald på 100 procent af min løn, mens andre medlemmer af klubbens øverste ledelse også har tilbudt at give afkald på store dele af deres udbetalinger, siger Jenkins.

Torsdag opfordrede den britiske sundhedsminister, Matt Hancock, alle Premier League-spillere til at gå ned i løn. Han fik dog hurtigt kritik for, at han ikke nævnte noget om de stenrige klubejere, der som oftest er flere milliarder kroner værd og altså langt rigere end deres ellers velhavende spillere.

Læs også:Ikke i orden: Liverpool-legender er sure på klubben

Wayne Rooney adresserede også spørgsmålet i sin klumme i avisen The Times. Han undrede sig over, hvorfor Premier League-organisationen gik ud og sagde offentligt, at de 20 klubber var enige om, at de ville bede spillerne gå 30 procent ned i løn.

- Det virker underligt, for alle andre beslutninger har man formået at holde bag lukkede døre, men det her kom meget hurtigt frem.

- Hvorfor? Det føles, som om spillerne skal føle skam for at forcere dem op i et hjørne, hvor de skal samle regningen for de tabte indtægter op, skrev Rooney i sin klumme.

Læs også:Engelsk landstræner må ned i løn

Læs også:Premier League-historiens bedste: Peter Schmeichel vinder stor afstemning

Læs også:Corona-krisen i PL: Vil sælge superklubben for tocifret milliardbeløb