2016-01-07 14:59
Foto: Jon Super/Polfoto

Shani Tarashaj skifter til Everton, men bliver lejet tilbage til Grasshoppers i det næste halve år, så han kan aftjene sin værnepligt hjemme i Schweiz.

Everton har købt den schweiziske U/21-landsholdsspiller Shani Tarashaj i Grasshoppers og udstyret ham med en kontrakt frem til sommeren 2020. The Toffees får dog første glæde af den unge angriber til sommer.

Han er nemlig blevet lejet tilbage til sin schweiziske klub, så han er i stand til at aftjene sin værnepligt. Det oplyser Everton på klubbens hjemmeside, hvor manager Roberto Martínez også udtaler sig i varme vendinger om nyindkøbet.

- Shani er et enormt, ungt talent i schweizisk fodbold, som uden tvivl vil få en stor fremtid. Vi er begejstrede for at have fundet en ung spiller, som tror på, at vores klub er det perfekte skridt for ham i forsøget på at forbedre sig og udvikle sin karriere, lyder det fra Martínez.

- Jeg er glad for, at vi har været i stand til at handle hurtigt og sikre aftalen med Shani, hvilket betyder, at han på grund af sin værnepligt vil være en del af vores førsteholdstrup fra næste sæson.

Også den 20-årige schweizer med albanske rødder er tilfreds med sin nye kontrakt.

- Det er en drøm for mig at skrive under her med Everton. Jeg er stolt og så glad for at være her, siger angriberen, der har scoret 8 gange i 18 kampe for Grasshoppers i denne sæson.

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Er mesterskabet i England afgjort?